Valentýnské srdce v Příbrami lidé vítají i kritizují

foto: Eva Švehlová

PŘÍBRAM – Svítící velké srdce jako symbol svátku sv. Valentýna je umístěné na náměstí 17. listopadu. Podle radnice má přispět ke zlepšení nálady či sloužit jako místo pro společné foto zamilovaným. Tento symbol je v Příbrami umístěný poprvé a názory na něj se liší.

Svátek sv. Valentýna, který každoročně připadá na 14. února, má své kořeny již v době starověkého Říma. Ovšem v Čechách se začal slavit částí veřejnosti až po sametové revoluci, ale mnozí lidé ho ignorují a za svátek zamilovaných dál považují Máchův 1. máj. Odpůrci valentýnských oslav je nejčastěji označují za komerční a importovaný svátek.

„Toto srdce je vlastně takovým recyklátem. Původně jej Technické služby vyrobily na začátku covidové pandemie jako díky lidem v první linii. Doba se změnila a nám bylo líto srdce nevyužít ještě jinak. Do realizace se opět vložily Technické služby, stačilo trochu barvy, světelný řetěz a máme srdce valentýnské, které má udělat radost všem zamilovaným,“ říká k instalaci téměř dvoumetrového srdce starosta Jan Konvalinka.

Ovšem na umístění tohoto symbolu mají lidé v Příbrami různé názory. „Večer to vypadá moc hezky,“ napsala na facebookový profil města Veronika Dušková. Naopak Jana Havelková si myslí, že srdce dělá zbytečný světelný smog a v jednu hodinu v noci svítí lidem do ložnic. „Když už to má svítit, tak třeba od soumraku do 22 hodin,“ dodává s tím, že srdce navíc svítí i ve dne, což považuje za zbytečné.

Ale ať už slavíte sv. Valentýna nebo 1. máj – lásky čas, případně oboje, tak hlavně nezapomeňte, že na svým milované bychom měli dávat svou lásku a přízeň najevo nejen v tyto svátky, ale neustále, protože, jak ukazují nejen události posledních let, život je opravdu krátký…

Komentáře