Václav Dvořák: S velkou rekonstrukcí bazénu jsme asi na dlouho skončili

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAM – Zastupitel za Spojence Václav Dvořák reaguje na aktuální situaci ohledně nerekonstrukce příbramského bazénu.

Výběrové řízení na dodavatele přestavby bazénu bylo zrušeno, s velkou rekonstrukcí jsme asi na dlouho skončili. Došlo na varování opozice, že by se cena zakázky včetně jistých víceprací mohla vyšplhat k půlmiliardě (+ DPH). Samozřejmě to nikdo nemohl vědět dopředu a nikdo z výsledků soutěže nemůže mít radost. Tato varianta ale měla docela velkou pravděpodobnost. To mělo stačit k tomu, aby se na ni vedení města připravilo, neboť se musí konat rychle – bazén je v hrozném stavu. Starosta vydal k této smutné věci vyjádření formou rozhovoru. Stručně se vyjádřím také.

Rada města, jejímž jsem byl členem, dosáhla již v létě 2018 toho, že bylo vydáno stavební povolení. 23. 7. 2018 uložila rada města příslušnému odboru, aby zahájil práce na výběrovém řízení na dodávku rekonstrukce. Následně proběhly volby. U moci v Příbrami zůstalo ANO, starostou zůstal Jindřich Vařeka, po půlroce jej vystřídal Jan Konvalinka. Nicméně 4 roky se přešlapovalo na místě, zatímco ceny stavebních prací rychle rostly. V roce 2022 neslavně probíhalo výběrové řízení na dodavatele, které bylo ukončeno až v lednu 2023. I přes průběžná optimistická vyjádření starosty podal nabídku jediný uchazeč. Ta byla v březnu 2023 vyhodnocena jako nevyhovující.

Již poměrně dlouho jsem upozorňoval na to, že město musí být připraveno na to, že podané nabídky (nakonec byla jedna) nemusí městu vyhovovat. Neznal jsem zadání soutěže a jako největší nebezpečí jsem vnímal otevřené dveře pro vícepráce. Mluvil jsem o nutnosti záložního plánu B. Starosta moje obavy zlehčoval (stejně tak myšlenky ostatních opozičních zastupitelů) a jakýkoliv jiný přístup, než který protlačoval on, považoval za „krajně nezodpovědný“. Za plán B označil současnou variantu soutěže, která skončila fiaskem.

Je zcela jedno, zda budeme záložní variantu označovat jako B nebo C. Podstatné je to, že nyní nemáme připraveného nic. Pan Konvalinka píše, že se bude zjišťovat, proč byl o zakázku malý zájem, proč jediný zájemce překročil limitní cenu. Přijde mi to až komické. Podstatné je to, že se rekonstrukce nerozběhne. Přesněji, zalepí se nejhorší díry v technologii a bazén zůstane stejně ošklivý, jako je nyní. I to lepení ale bude stát odhaduji desítky milionů Kč. Bude na to nějaké výběrové řízení? Neporušíme kvůli nutné rychlosti nějaká závazná pravidla pro veřejné zakázky? Zaflikujeme nejhorší díry a následná rekonstrukce, které se snad jednou dočkáme, třeba řekne, že se to opět musí vyměnit. Jako když s autem po defektu dojedete jen na dojezdové kolo. Jsme pod obrovským tlakem času a pravděpodobně nebude čas na optimalizační (např. energetické) pohledy.

Pan Konvalinka říká, že vše, co se učinilo, bylo v souladu s usneseními zastupitelstva. To může být pravda. To nejdůležitější je ale jinde: rada města měla hledat variantu dalšího (okamžitého!) postupu pro případ, že nevyjde velká rekonstrukce. K tomu nepotřebovala usnesení zastupitelstva, to je čistě manažerská záležitost. Zacituji k tomu pana Konvalinku: „Nebyl důvod. Je projekt, hledá se dodavatel a tím to hasne“. Tak jsme zhasli.

Starosta ve svém vyjádření říká, že máme „doladěný projekt“ a můžeme znovu začít soutěžit. Zároveň uvažuje, že možná bude lepší „držet se chvíli při zemi“ a „popřemýšlet o smyslu celého projektu“. On o tom snad doposud důkladně nepřemýšlel? Na jiném místě vyjádření uvažuje o výstavbě malého třídráhového bazénu (připomíná to myšlenku pana Baráška). Udělám závěr: nyní nemáme nic a budeme nejzákladnějším způsobem opravovat technologii. Co bude dále, to nyní vedení města v čele s panem Konvalinkou neví. Jsme na začátku myšlenkového klokotání a přípustné je dle starosty i přemýšlení o smyslu celého projektu. Když jsem viděl nečinnost minulého vedení města, odhadl jsem, že bude věc odsouvat a do země se nekopne. Odhaduji, že se bude historie opakovat. Příbram bohužel nemá starostu – manažera, a toto je důsledek.

                                                                                 Václav Dvořák, zastupitel za Spojence

Komentáře