V létě roste počet vloupání, policie radí jak se jim bránit

PŘÍBRAMSKO – Letos připadl „Evropský den proti vloupání“ na 16. června. Cílem této informační kampaně je zintenzivnit potírání zločinu vloupání do domovů, bytů a rekreačních objektů způsobem, že veřejnost bude včas informována a budou jí poskytnuty rady, jak se před vloupání vhodně chránit. Tento druh trestné činnosti patří mezi nejčastější i na Příbramsku.

Neoprávněné vniknutí  do garáží, sklepů, kůlen či hospodářských stavení je jednou z nejrozšířenějších trestných činnosti na Příbramsku. „Jen loni policisté řešili 142 takových případů, dále bylo vykradeno např. 51 domů, 27 bytů a 34 rekreačních chat,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Lidé se velmi obávají vloupání do svých domů či bytů, je to určitý vpád do jejich soukromía narušení pocitu bezpečí. „Podle statistik nejčastěji pachatelé dovnitř objektů vynikají okny a poté hlavními dveřmi. Lze je ale zabezpečit pomocí mechanických zábranných prostředků, například bezpečností uzamykací systémy, odolné proti vrtání, násilnému vylomení cylindrické vložky, bezpečnostní kování, bezpečnostní dveře a zárubně zabrání vyražení dveří, přídavné závory na dveře, okenice či mříže, bezpečnostní fólie, které zamezí prohození předmětů, zpomalují dokonce i šíření požáru či bezpečnostní skla,“ vyjmenovává některé prvky policejní mluvčí. Dále je možné použít technickou ochranu, reprezentují ji elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace akustická či optická, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásiče.

Ilustrační foto.

„Máme několik typů zlodějů, ti „obyčejní“ si vybírají příhodné okolnosti jako je neuzamčený či nedostatečně zabezpečený dům. Zkušenější zloději si již objekt tipují důkladněji. Obhlížejí terén, počty nájemníků, rozdílnost zabezpečení. U organizovaných skupin pracujících mnohdy na objednávku je jejich důkladná příprava naprostou samozřejmostí. Vytipují nejen obydlí, ale i jeho vybavenost a cennosti v něm,“ přibližuje typy pachatelů Monika Schindlová.

Letní měsíce jsou z hlediska vloupání do domů a bytů nejrizikovějším obdobím roku, protože velké množství lidí v době volna odjíždí na dovolenou.  Minimální obranou proti zlodějům je řádné uzavření a uzamčení vstupních dveří a oken. „Toto pravidlo platí, i když opouštíme domácnost jen na krátkou dobu. Pootevřená okna v pozici „ventilačky“ a různé prosklené plochy jsou pro nenechavce ideální vstupní cestou, kterou snadno překonávají,“ připomíná mluvčí příbramské policie.

Navíc je třeba chránit i přilehlé objekty, jako jsou garáže, kůlny apod. Policie se však bohužel setkává s případy, že majitelé venkovských stavení si své stodoly neuzamykají, uvnitř mají různou zahradní techniku, nářadí a jízdní kola, tyto věci nechávají také volně ležet na zahradě. Přístupný žebřík může dokonce pachateli umožnit snazší vstup do domu. Ze zkušeností policisté vědí, že zloději jsou často motorizovaní, zajíždějí přímo k obydlím a hřeší na nevšímavost lidí. Pomoci mohou všichni, kteří neznámé auto zaregistrují a dokážou případně na potencionální pachatele policii upozornit.  Nutné je proto i kvalitní osvětlení a přehledné prostranství před objektem pro lepší viditelnost.

Ilustrační foto.

„Pro případ vloupání je dobré pořídit si fotodokumentaci cenných věcí a poznamenat si výrobní čísla elektronických přístrojů. Při podezření z vykradení nevstupujme do obydlí, neuklízíme po zlodějích a věc oznámíme neprodleně policii,“ dodává Schindlová.

Na vykrádání obydlí se zaměřuje preventivní projekt s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“. Představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů. Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb. Certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vniknutí do obydlí. Hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store. Dalším cílem projektu je vzbudit u majitelů objektů zodpovědnost k vlastnímu majetku, zájem o jeho zabezpečení, ale klade také důraz na větší všímavost vůči svému okolí, případný pohyb podezřelých osob a vozidel je třeba nahlásit na bezplatnou linku 158.

 

Komentáře