V Kozičíně je nové hřiště na hranici Brd

Foto: město Příbram

PŘÍBRAM – Parkovací dům či domy, bazén, kulturní dům, kanalizace v Milínské ulici nebo zamýšlený kruhový objezd mezi bazénem, kulturním domem a gymnáziem. To jsou některé investiční akce, o kterých vedení města mluví už několik let, nicméně ani jedna zatím nezačala. Zato v poslední době hřiště rostou jak houby po dešti.

Je víc než jasné, že z výše uvedených zamýšlených projektů se do pomalu blížícího se konce volebního období už stihne jen velmi málo a tak je zřejmě potřeba případným budoucím voličům zkusit nabídnout něco rychlejšího. A hřiště se staví o poznání snadněji a rychleji než parkovací dům…

Po hřišti v lesoparku Litavka tak město vybudovalo další u odpočívadla v Kozičíně. Nicméně pokud Brdy ještě někdy zažijí podobný návštěvnický boom jako v době lockdownu, tak spíš než kde si hrát, bude opět problém kde zaparkovat…

Lesní hřiště v Kozičíně vzniklo mezi stromy lesní hřiště s několika herními prvky, na kterých se mohou děti před výpravou do Brd. Jedná se o sestavu nízkých lanových, balančních a lezeckých překážek. Nechalo postavit město za podpory spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko. Jejich společným cílem je rozvíjet doprovodnou turistickou infrastrukturu jednoho z městských nástupních míst do CHKO Brdy. Náklady na vybudování hřiště činí 412 875 Kč, částkou 150 000 Kč na jeho vznik přispěla turistická oblast.

„Úlohou Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko je vedle marketingové činnosti také podpora budování infrastruktury a nabídky cestovního ruchu jako takového. Turistická oblast tak v loňském roce vyznačila cyklotrasy v CHKO Brdy a letos podpořila lokální projekty svých členů. Příkladem je lesní hřiště v Kozičíně,“ řekl Václav Švenda, krajský rádní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, který je zároveň i předseda spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko.

Skladba herních prvků je navržena s důrazem na různorodost využití a všestranný rozvoj dětí. Lesní hřiště se skládá ze sestavy lanových překážek, mikáda a překážky hvězda. Nízké lanové překážky jsou herní prvky sloužící k procvičení koordinace a síly. Jsou tvořené z kvalitních polypropylenových lan a doplňkových dřevěných prvků. Jsou kotvené na kmeny stromů, které jsou chráněny podkládacími špalky. Mikádo je prvek z akátových kulatin, kterým mohou děti libovolně prolézat a zdokonalovat tak svoje pohybové a balanční schopnosti. Překážka hvězda se skládá z balančních a lezeckých překážek v různých sklonech.

„Kozičín je jediné čistě příbramské nástupní místo do Brd. Po vybudování odpočívadla je dětské lesní hřiště dalším dílkem do skládanky podpory a rozvoje turismu na naší straně CHKO,“ uvedl starosta Příbrami Jan Konvalinka. Nicméně je třeba podotknout, že s ohledem na to, že se Brdy veřejnosti otevřely na začátku roku 2016, tak podobné kroky jsou stále hodně malým dílkem, spíš dílečkem.

S ohledem na skutečnost, že hřiště leží na samé hranici CHKO Brdy, bylo snahou vybudovat hřiště co nejšetrnější pro stávající přírodu. Proto jsou překážky kotveny bez použití betonu. Povrch hřiště tvoří dřevěná štěpka, která utlumí případný pád z překážek. Výchovný řez a přípravu terénu zajistily Městské lesy Příbram, s. r. o.

Herní prostor je certifikovaný jako lanový park a podle normy vyžaduje dohled rodičů nad malými lezci. Sloužit má dětem od tří let. Lesní hřiště je navrženo jako bezobslužné, s celoročním využitím podle počasí.  „Věříme, že hřiště přinese radost a zábavu malým i velkým návštěvníkům Brd,“ dodal příbramský starosta.

Komentáře