Tománek chce letos získat třetí titul mistra světa v Ironmanu

Jan Tománek Foto: archiv J. Tománka

DOBŘÍŠ – Jan Tománek, vrcholový handicapovaný sportovec a dvojnásobný mistr světa v 70.3 Ironmanu, se tvrdě pustil do příprav a tréninků na letošní závodní sezónu.

Tománek musel loni překonat velké zklamání, přestože se díky svým skvělým výkonům na 70.3 Ironman Lahti Finsko kvalifikoval na oba světové šampionáty v dlouhém triatlonu, tak musel své starty odložit až na letošní rok, protože mu byla zamítnuta žádost o umožnění vstupu do USA.

„Novou sezónu jsem se rozhodl rozdělit na dva vrcholy, kterým bude předcházet několik startů na poloviční i celé distanci,“ prozradil Honza své plány po prvním přípravném kempu. Praktický celý únor věnoval tvrdým tréninkům. Pro svůj první tréninkový kemp letošního roku si již tradičně vybral Mallorku. „Mallorca má vše co pro cyklistiku, respektive triatlon na jaře potřebuji. Zprvu začínám zvolna v rovinách, později se přesunu do zvlněného středu ostrova a na závěr pořádně procvičím silovou vytrvalost v horách,“ dodal k výběru destinace únorového kempu.

Před odjezdem ho ale potrápily zdravotní problémy, které se ale nakonec podařilo vyřešit. Celé jarní soustředění na Mallorce hodnotí jako maximálně vydařené. Nyní Honzu čekají dva týdny volnějšího tréninkového režimu a regenerace v České republice a poté znovu na Mallorcu na další a již více triatlonově specializovaný trénink.

Už začátkem května jej čeká Ironman World Championship St. George, Utah, USA (3.8 km plavání – 180 km cyklistika – 42.2 km běh). Koncem října se uskuteční 70.3 Ironman World Championship St. George, Utah, USA (1.9 km plavání – 90 km cyklistika – 21.1 km běh), který bude Honza absolvovat ve stejné destinaci jako květnové mistrovství světa v Ironmanu.

Komentáře