Tip na výlet: Vrškamýk

Zřícenina hradu Vrškamýk.

KAMÝK NAD VLTAVOU – Kousek nad vsí Kamýk nad Vltavou lze navštívit zřícenimu hradu Vrškamýk, který je známý též pod jménem Hunec. Nyní je hrad poměrně hojně navštěvovaný turisty. Nicméně jeho současná podoba je výsledkem archeologického průzkumu a rekonstrukce z roku 2009. Před tím vypadal malinko jinak.

Za prvé předtím byly zbytky Vrškamýku celou řadu let volně přístupné. po archeologickém průzkumu areál doplnilo několik dřevostaveb, atrakcí pro děti ve středověkém stylu či budova kasy a občerstvení. Tu nedavno bohužel navštivil zloděj, který už byl ale milínskými policisty dopaden.

Vrškamýk v březnu 2009

Vrškamýk začal stavět král Václav I. v polovině 13. století, stavbu dokončil jeho syn Přemysl Otakar II. Král Václav na Vřškamýku v letech 1236, 1240 a 1247 také datoval několik důležitých dokumentů, ale jinak hrad sloužil panovníkovi především jako zázemí při lovech. Poměrně často ho navštěvoval Jan Lucemburský, ale když jeho syn Karel IV. dostavěl Karlštejn, význam Kamýku jako panovnického sídla upadl.

V roce 2009 se do areálu vydali archeologové pod vedením profesora archeologie Tomáše Durdíka (1951 – 2012) a při rozsáhlém průzkumu objevili například hroty šípů, drobné mince, úlomky nádob, části tukové svítilny, zvířecí kosti a také odkryli první bránu. Hradní brána byla krásně vyzdobená, ale po jejím objevení a archeologickém průzkumu byla opět zasypána mimojiné i z důvodu bezpečnosti.

Některé části hradu byly po archeolocickém průzkumu dostavěny. Vstupuje se do něj nyní stranou od Zduchovic. Původně byl přístupný i ze strany od Kamýku, obec dokonce nechala tehdy vybudovat z příkopu provizorní schodiště, které nyní už také nenajdete.

Hrad Vrškamýk je občas nazýván také jako Hunec. To z toho důvodu, že na něm svého času sídlil loupeživý rytíř Hunec, který podnikal loupeživé nájezdy po celém okolí. Jednou, když se vydal na vyjížďku směrem ke Zduchovicím, přes les se jménem Jezero, byl v tomto lese zabit. Na místě dlouho stávala malá kaplička. Dodnes se na hradě zjevuje jeho duch a straší kolemjdoucí a trempy. Posledními majiteli Vrškamýku byli Lobkovicové až do pozemkové reformy v roce 1922.

V roce 2009 byla zřícenina přístupná i od Kamýku.

V roce 2018 v jeho okolí a v nedalekých Zduchovicích natočil podle svého scénaře ve spolupráci s režisérem Jiřím Adamcem herec Jaromír Hanzlík romantickou komedii Léto s gentlemanem.

V současné době se tudy do hradu už nedostanete.

 

Komentáře