„Stalingrad“ v Příbrami zatím zůstane

PŘÍBRAM – Loni v létě radnice oznámila záměr přejmenování zastávky MHD „Stalingrad“ na „Hornických učňů“. Důvodem bylo, že lidé přijíždějící do města se názvu smějí a dokonce se na starostu obrátili i něktěří z nich, že prý je pojmenovaná „po jednom z největších vrahů v historii“. Což sice bylo poněkud mimo, nicméně název zůstal a ze záměru sešlo.

Podle místostarosty Martina Buršíka, důvodem ponechání názvu byly výsledky diskuze o navrhované změně s některými občany v dané lokalitě. „Vyplynulo z ní, že pro ně změna není zásadní. Pokud by byl zvýšený zájem o přejmenování, je možné otázku otevřít a změnu zajistit. Osobně bych osobně změnu uvítal,“ říká Martin Buršík.

Změnou názvu se radnice začala zabývat po té, co se na starostu prostřednictvím městského webu v sekci „Otázky a odpovědi“ loni v létě obrátil jeden z obyvatel města, který starostovi napsal: „Nemohla by se v MHD přejmenovat zastávka Stalingrad na jiný název? Přijde mi zarážející, že ještě dnes máme pojmenovanou zastávku po jednom z největších vrahů v historii. Nedávno jsem opět jel MHD a přede mnou seděla nějaká rodinka, zřejmě turisté a dost se divili a smáli, když se z hlásiče ozvalo Příbram, Stalingrad.“

Tehdy příbramský starosta Jan Konvalinka uvedl: „K otázce pojmenování autobusové zastávky Stalingrad si Vám dovoluji sdělit, že zastávka není pojmenována po J. V. Stalinovi, ale odkazuje na bitvu u Stalingradu v letech 1942 až 1943, která byla nejvýznamnějším střetnutím německých a sovětských vojsk, kde nacisté utrpěli porážku. V tomto odkazu je zastávka pojmenována.

To ovšem není jediná mylná představa, jak tato část Příbrami přišla ke svému názvu. Část veřejnosti si například myslí, že během náletů na příbramské nádraží byla tato část tak zničena, že jí příbramští přirovnávali ke zdevastovanému ruskému městu. Ovšem ani to není správně.

Ke svému jménu tato lokalita přišla jinak. „Stalingrad se této části města začalo říkat proto, že se v ní po roce 1949 začaly stavět byty pro tzv. sovětské experty, geology a z valné části i důstojníky NKVD, kteří měli v Příbrami pomáhat s těžbou uranu,“ objasňuje vznik názvu ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

 

Komentáře