Sedlčanská hvězdárna dostane vyhlídkový ochoz

Sedlčanská hvězdárna.

SEDLČANY – Sedlčanská hvězdárna letos slaví 60 let od svého otevření. V rámci oslav by na její budově měl vzniknout vyhlídkový ochoz. Radnice na tento projekt vyčlenila milion korun.

Ochoz by měl být přístupný pro veřejnost nezávisle na provozu hvězdárny. „V současné době tam probíhají práce statiků, kteří zjišťují, zda zdi ochoz a přístupové schodiště unesou, případně zda se ta konstrukce bude muset udělat nějak jinak,“ říká sedlčanský místostarosta Zdeněk Šimeček. Ovšem není jisté, zda se ochoz stihne postavit do plánovaných podzimních oslav.

Na stavbu ochozu Sedlčany vyčlenily milion korun z loňského přebytku městského rozpočtu. Podle posouzení statika by pak na samotném zhotovení ochozu začaly pracovat Sedlčanské strojírny. Měly za úkol udělat technický výkres včetně rozpočtu a pak ochoz zhotovit a instalovat.

Historie pozorování oblohy v Sedlčanech sahá až do roku 1956, kdy se začal scházet astronomický kroužek. Samotná stavba hvězdárny začala v roce 1961 a v následujícím roce se poprvé otevřela pro veřejnost. Hvězdárna nese jméno Josefa Sadila, předsedy planetární sekce bývalé Československé astronomické společnosti, který byl patronem a rádcem sedlčanského hvězdářského kroužku. Není bez zajímavosti, že v ní je doposud funkční původní dalekohled Zeiss Jena coudé 200/3000, kterým veřejnost může pozorovat hvězdy, galaxie, Slunce či mlhoviny.

 

Komentáře