S lidmi z Ukrajiny nemáme v Příbrami problémy, říká starosta Jan Konvalinka

Foto: město Příbram

PŘÍBRAM – Jsou to dva roky, co Rusko pod vedením diktátora a válečného zločince Vladimíra Putina napadlo sousední suverénní stát – Ukrajinu. Kromě mrtvých, zraněných a válených útrap válka na Ukrajině dala do pohybu i velké množství lidí, kteří před ní prchali do jiných zemí. Jednou z nich je i Česká republika.

Podle dat, která má Ministerstvo vnitra, žije nyní u nás okolo 380 tisíc Ukrajinců. Před vypuknutím války, tedy před dvěma roky, to bylo 200 tisíc. Někteří z nich našli svůj domov nově i v Příbrami. Podle starosty Jana Konvalinky je s nimi soužití ve městě bezproblémové. „Ukrajinští spoluobčané se normálně zapojují do pracovního procesu a nevnímáme tu zásadní problém s lidmi z Ukrajiny,“ konstatoval příbramský starosta. Podle jeho slov uprchlíkům výrazně pomáhá také Centrum pro integraci cizinců, které ve městě působí. „Ani podle informací, které mám od policie, tak žádný nárůst kriminality u cizinců nepozorujeme,“ dodal.

Pokud už dojde k nějakým problémům, tak se jedná spíše o přestupky, či o konflikty mezi Ukrajinci samotnými. „Jde především o přestupky v dopravě. Například velmi rádi neplatí za parkování nebo stojí na místech, kde by parkovat neměli a potom je složitější je kontaktovat, protože ta auta nejsou v registru a my tak nevíme koho hledat a tak jsme je museli odtáhnout a také jsme se opět vrátili k nasazování botiček,“ popsal situaci Jan Konvalinka.

Podle jeho slov se dobře s příchodem ukrajinských dětí vypořádaly i příbramské školy.„Příbramské školy se s příchodem ukrajinských dětí vyrovnaly dobře. Prakticky v každé škole se najde několik tříd, kde máme ukrajinské děti. Jejich začlenění do těch kolektivů šlo někde lépe někde hůře, ale celkově se dá říci, že to funguje,“ říká závěrem starosta.

Komentáře