Okolím Čapkovy vily ve Strži u Dobříše vás nyní provede sám Karel Čapek

STARÁ HUŤ – Nová mobilní aplikace od Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše přináší zajímavou trasu „Po stopách Karla Čapka“ pro všechny návštěvníky, kteří chtějí lépe poznat místa spojená se slavným českým spisovatelem.

Tato bezplatná aplikace je dostupná pro operační systémy iOS i Android a představuje deset zastavení, která propojují dobové fotografie s dnešní realitou a doprovodnými audiokomentáři. Zvláštní dětská verze aplikace pak nabízí kresby a příběhy z Čapkových pohádek, aby i nejmladší návštěvníci měli svůj podíl na dobrodružství.

Jedním z hlavních lákadel je autentický hlas samotného Karla Čapka, který byl vytvořen umělou inteligencí na základě krátkých nahrávek od Českého rozhlasu. Tento digitálně vytvořený hlas poskytuje návštěvníkům působivý zážitek, který téměř dokonale evokuje osobnost samotného spisovatele. „Trasa pro dospělé má 10 zastavení, u každého se zobrazí dobová fotografie, úkolem je najít přesné místo, odkud byla pořízena a prolnout ji se současností, jak ji snímá kamera mobilu. K tomu běží audioprůvodce, na některých zastávkách se přidá i hlas Karla Čapka, vytvořený v anglickém studiu umělou inteligencí z pouhých dvou existujících nahrávek Čapkových proslovů v celkové délce necelých osmi minut. Výsledek je však pozoruhodně, téměř až děsivě věrný,“ popisuje zážitek z aplikace ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek.

Aplikace je k dispozici ve dvou jazykových verzích, češtině a angličtině, a nabízí dvě zážitkové trasy: jednu v rámci zahrady a u přilehlého rybníka. Existuje i speciální verze pro děti s kratší trasou a motivy z Čapkových pohádek, která provede malé návštěvníky areálem s postavami jako je psí slečna Dášeňka či Lotrando se Zubejdou.

Finanční podporu pro vznik této inovativní aplikace poskytl Středočeský kraj a spolupráci na vývoji zajistalo globální kreativní studio Yord. Celková hodnota investice do projektu činila 349 tisíc korun. Radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda zdůraznil význam moderních technologií pro zatraktivnění kulturních zážitků a prohlášení, že Středočeská muzea a galerie jsou na tomto poli inovativní. „Středočeská muzea a galerie jsou „cool“. Moderní technologie, umělá inteligence, rozšířená realita, to vše jsou již standardy, které přibližují a zatraktivňují kulturní zážitky všem generacím. U nás již nudné a nezáživné prohlídky zkrátka nezažijete,“ říká Švenda.

Tato nová mobilní aplikace není jen způsobem, jak přiblížit Karla Čapka a jeho dílo široké veřejnosti, ale také ukazuje, jak mohou moderní technologie obohatit a zatraktivnit kulturní zážitky pro všechny generace.

Video: Památník Karla Čapka

 
 

Komentáře