Režisér pohádky Za humny je drak či dětské krimi Třetí skoba pro Kocoura Radim Cvrček by slavil 90. Pocházel ze Sedlčanska

Radim Cvrček

SEDLČANSKO – Československá filmografie v minulém století byla velmi silná a úspěšná v  tvorbě pro děti a mládež. Mnohé snímky, které v té době vznikly s láskou a nostalgií sledujeme dodnes. Bylo to mimo jiné i tím, že na tvorbu pro nejmenší diváky se zaměřila studia jako Bratři v triku nebo filmové ateliéry ve Zlíně, tehdy zvaného Gottwaldov. Jedním z tvůrců, který tam působil byl i režisér Radim Cvrček, který se přesně dnes před 90 lety narodil ve Zvíroticích na Sedlčansku.

Mnozí z vás určitě znají pohádku Za humny je drak, dobrodružný film pro mládež Třetí skoba pro Kocoura, moderní pohádku Strašidla z vikýře a ti starší i seriály Spadla z oblakov nebo Safari… pod všemi je jako režisér podepsaný právě rodák ze Sedlčanska Radim Cvrček.

Za humny je drak (1982).

Radim Cvrček se narodil 30. listopadu 1931 ve Zviroticích na Sedlčansku pod jménem Radimír Cvrček. Po absolvování pedagogického gymnázia se roku 1951 přihlásil pro učitelkou práci v českém pohraničí. Během základní vojenské prezenční služby se stal členem Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a později Československého státního souboru písní a tanců (1954 – 1958).

Touha po filmu ho přivedla na FAMU (1958 – 1959), studium ale přerušil a odjel s cirkusem pod režií Oldřicha Lipského na turné po Dálném východě jako vedoucí folkloristické taneční skupiny a jako cirkusový klaun (1959). Po návratu studium režie na filmové fakultě v Praze dokončil (1959 – 1963).

U filmu začínal jako asistent režie (např. snímky Král Králů, 1963, Neobyčejná třída, 1966, Perlový náhrdelník, 1965),  pomocný režisér na filmu Kočky neberem (1966) případně jako příležitostný herec (např. Černá dynastie, 1962 nebo Cesta hlubokým lesem, 1963). Od začátku svého působení ve filmové branži, ale cílevědomě spěl ke scenáristické práci a k samostatné režii hraných dětských filmů. Ty pak vznikaly převážně právě ve filmových ateliérech v Gottwaldově, ale také například v Bratislavě. Jeho snímky si z dětských festivalů a přehlídek odnesly několik cen. Debutoval dobrodružnou dětskou komedií Táňa a dva pistolníci (1967). Jeho posledním filmem pro kina byla dětská detektivka Hurá za ním (1988) s Vladimírem Menšíkem. Potom ještě natočil televizní film Čertiská (1989) a seriál Safari za kuchyňkou (1991).

Mezi nejlepší Cvrčkovy filmy zcela určitě patří komediální pohádka Za humny je drak (1982) s nezapomenutelným Jiřím Císlerem v roli krále, který tu předvádí výkon srovnatelný s Peterem Sellersem ve filmech o Růžovém panterovi a stejně jako například u o dva roky mladší pohádky S čerty nejdou žerty (1984) Hynka Bočana se u jeho výstupů i dnes pobaví i dospělí diváci.

Jiří Císler (vlevo), jako král, Štefan Kvietik a Josef Kemr v pohádce Za humny je drak.

Ve filmech Radima Cvrčka často začínali dnes ostřílení a známí herci jako Jan Šťastný (Za humny je drak, Mezi námi kluky), Maroš Kramár (Za humny je drak, Velký Mogul), Michal Suchánek (Spadla z oblakov) či Michaela Kuklová (Třetí skoba pro Kocoura).

Radim Cvrček po celou dobu své kariéry zůstal věrný filmovému studio Gottwaldov, kde setrval i po roce 1989, a návratu k původnímu jménu města na Zlín, v různých pozicích až do své smrti. Zemřel 29. dubna 2004 ve Zlíně ve věku nedožitých sedmdesáti tří let.

Foto: imdb.com, Národní filmový archiv, osobnosti.cz

Komentáře