Rally Příbram získalo dotaci díky starostovi a hlasům opozice

PŘÍBRAM – Financování Rally Příbram je „žhavým“ tématem diskuzí zastupitelů už několik let. Na posledním zasedání ovšem zastupitelé František Hauser a Jindřich Vařeka (oba ANO) tuto debatu dotáhli do absurdnosti, která hraničila až s komedií. Nicméně vzhledem k tomu, že starosta Jan Konvalinka je slovy Top Gearu „benzínový šílenec“ a pár se jich najde i v řadách opozice, tak finanční podpora pro rally letos prošla.

Hlasování ale pro pořadatele tohoto tradičního závodu dopadlo dobře jen díky tomu, že návrh rady města na částku 200 tisíc korun podpořila svými hlasy opozice, protože by jinak chyběly hlasy koaličních zastupitelů. Nicméně schválení předcházela opět bouřlivá debata, přestože starosta na úvod apeloval, aby zastupitelé závod podpořili. „Rally se svým způsobem vymyká všem dotačním programům města a je neuchopitelná jak pro tu sportovní oblast, která se především zaměřuje na rozvoj mládeže, tak třeba i pro oblast kultury. To ale neznamená, že bychom tuto několik desítek let trvající tradici měli připravit o podporu města a proto vyzývám zastupitele, aby hlasovali pro podporu Rally Příbram,“ řekl na úvod debaty starosta Jan Konvalinka (ANO).

Proti podpoře se už tradičně vyslovil zastupitel za ANO František Hauser, který opět připomněl, že podle něj je rally neekologické, zanechává uhlíkovou stopu a nově přidal i vysokou cenu benzínu. Nicméně ve vzduchu zůstává otázka, kde byl s těmito požadavky (vyjma ceny benzínu, která tehdy byla nižší) například v případě vyhlašování zakázky na provozovatele MHD v Příbrami? Proč nevolal po povinnosti, aby část vozů byla na ekologický provoz? A to nemluvě o tom, že při jednání ke zrušení svatohorského gymnázia mluvil o tom, že studenti mohou dojíždět do jiných gymnázií na Dobříš či Sedlčan. Tam očividně uhlíková stopa Františku Hauserovi nevadí…

Podporu má naopak závod dlouhodobě v řadách opozice. „Šance vždy rally podpořila v navrhované částce a udělá to i letos,“ řekl v diskuzi Vladimír Král (Šance pro Příbram).  Podporu akci vyjádřil i Václav Švenda (TOP09). „Na Kraji nově posuzujeme žádosti o dotace v oblasti kultury a cestovního ruchu i podle toho, jak velký mají dopad a kolik peněz přinesou do regionu a Rally Příbram získalo v tom bodovém hodnocení  88,33 bodů ze sta. Proto i já tady tuto akci podporuji, protože Kraj ji vnímá jako významnou, ale přeci jen by se na ní mělo finančně podílet i město, jehož jméno nese ta akce v názvu,“ řekl.  

Než ale došlo na samotné hlasování, tak korunu všemu nasadil svými bláboly bývalý starosta Jindřich Vařeka (ANO), který, jak je ho zvykem, demagogicky splácal páté přes deváté. „Já bych si dovolil nabídnout ještě malinko jiný pohled na rally. Já mám pocit, že my odmítáme prostě přijmout fakt, že se kolem nás něco děje a že se doba mění. Každý litr benzínu nebo nafty, která se na závodu propálí, tak bude koupena od Putina. Ten za tuto dodávku obdrží dolary, které bezezbytku použije na nákup střel, které bude vrhat na hlavy nebohých civilistů na Ukrajině. Uvědomujeme si to? A to co říkám, není žádná nadsázka, to je prostě holý fakt, nikde jinde naftu nevezmeme. Prostě ty peníze, které teď věnujeme, skončí přesně tam, kde jsem řekl. Uvědomme si to, prosím. Podle mě bychom radši těch 250 tisíc měli věnovat právě těm zdecimovaným civilistům, nebo ukrajinským vojákům, kteří pokládají životy za naši budoucí svobodu. Já prosím zastupitele a apeluji na jejich zdravý rozum a na jejich svědomí,“ řekl v příspěvku Vařeka a to jen krátce po tom, co putinovsky seřval přítomného občana města a předsedu osadního výboru na Březových Horách Tomáše Moslera za jeho příspěvek v diskuzi k jinému bodu zasedání, ale o tom zase až příště.

Nicméně pořadatelé Rally Příbram nakonec požadovanou dotaci získali a to právě díky podpoře od opozice, ktera podporila Rally osmi hlasy ze 14. Proti bylo 8 zastupitelů a tři se zdrželi. Závod by se měl jet ve dnech 22. a 23. července a peníze od města chtějí pořadatelé použít na bezpečnostní a technické zabezpečení závodu.

Komentáře