Radnici se zatím stále nedaří zlepšit viditelnost chodců na přechodech

Přechod v Březnické ulici za viaduktem u Nového rybníka.

PŘÍBRAM – Blíží se opět zimní období a řidiči si stěžují na některé špatně osvětlené přechody, na nichž nejsou chodci vidět. Tato problematika se řešila  několikrát na zastupitelstvu a přislíbilo se, že se každý rok podle návrhu dopravní komise osvětlí ty nejhorší. 

Na zastupitelstvu při jednání o osvětlení přechodů většina zastupitelů shodla, že je třeba na těch nejhorších přechodech zlepšit jejich osvětlení a zvýšit tím bezpečnost chodců. Na základě toho tuto problematiku projednala dopravní komise a vybrala dvacet přechodů, které by si zasloužily lepší osvětlení. Pro ten letošní rok jich nakonec radě města doporučila pět. 

„Dopravní komise v únoru pro vedení města vytipovala pět nejnebezpečnějších přechodů. Jedná se lokality Školní ulice, přechod u Oxygenu, Březnická ulice přechod u Nového rybníku za viaduktem, Edvarda Beneše, Husova ulice přechod u Kauflandu a Hornických učňů přechod u obchodu. Z tehdejších vyjádření představitelů vedení města jsem očekával, že v letošním roce k osvětlení alespoň některých z  těchto nebezpečných přechodů dojde,“ uvedl k návrhu dopravní komise její předseda a zastupitel Václav Švenda.

Přechod ve Školní ulici u Oxygenu.

Samozřejmě nás zajímalo, jak to tedy vypadá s jejich realizací a odpověď starosty města Jana Konvalinky nás, ani diváky, moc nepotěší. „V první vlně jsou vytipované k osvětlení dva přechody, přechod ve Školní ulici u Oxygenu a přechod v Březnické ulici za viaduktem,“ prozradil příbramský starosta. Na doplňující otázku, kdy se očekává tedy jejich realizace už neodpověděl. Je to velice zarážející, zvláště když jde o bezpečnost chodců. Vždyť přece v zájmu vedení města by mělo být co nejdříve tyto přechody osvětlit a zvýšit tím bezpečnost nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, a to předevšem když na špatně osvětlené přechody upozorňují i sami řidiči a dopravní odborníci.

„Ačkoliv už máme opět období, kdy je tma již kolem sedmnácté hodiny a lepší osvětlení by výrazně přispělo k vyšší bezpečnosti, tak bohužel zatím k osvětlení těchto přechodů nedošlo. Doufám jen, že se vedení města podaří přechody osvětlit dříve, než na nich dojde k nějakému neštěstí,“ dodal k současné situaci Václav Švenda.

Se situací není spokojen ani další městský zastupitel Vladimír Král. „Toto mělo být hotovo, na můj vkus, již během léta. Vedení radnice však dobře ví, že co nejde splnit, tak lze alespoň slíbit. Smutné,“ míní Vladimír Král.

A tak zatím jediným letošním počinem vedení města je osvětlený přechod u autobusového nádraží v ulici Československé armády. Na zřízení „Oranžového přechodu“ na této frekventované komunikaci město získalo od Nadace ČEZ příspěvek ve výši 120 tisíc korun s tím, že výše spolufinancování je 30 tisíc korun. Samotnou realizaci prováděly Technické služby Příbram.

Zde videa která se věnovala osvětlení přechodů:

Komentáře