Prokopská pouť letos nakonec bude, připomene světový rekord na dole Vojtěch

PŘÍBRAM – Koronavirus pořádně zamíchal karty v pořádání jednorázových i tradičních kulturních akcí. Některé se přesunuly, jiné zrušily a u některý se původně myslelo, že se neuskuteční ale nakonec budou. Jednou z nich je i tradiční Prokopská pouť.

Letošní ročník se ale dočká změn způsobených právě pandemií. Bude například jen jednodenní. Také tradiční průvod bude výrazně kratší. Prokopská pouť se tak uskuteční jen v neděli 5. července.

Od tři čtvrtě na deset se návštěvníci mohou těšit na průvod horníků a hutníků ve slavnostních uniformách, který vychází z areálu dolu Marie směrem k Prokopskému kostelu, kde se poté uskuteční polní mše. Od 14 hodin se v areálu Hornického muzea Příbram na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky vztahující se k letošnímu výročí 145 let od dosažení světového rekordu 1000 metrů svislé hloubky na dole Vojtěch.

Důl Vojtěch na Březových Horách. Foto: Hornické muzeum Příbram

„Tato událost bude mimo jiné připomenuta divadelním vystoupením včetně účinkování vynikajících šermířů ze souboru Adorea. Nebude scházet ani hudební produkce a další program. O světovém rekordu v hloubení z roku 1875 se budou moci návštěvníci seznámit též prostřednictvím tematické expozice v historické budově dolu Vojtěch,“ láká na letošní poněkud netradiční Prokopskou pouť ředitel Hornického muzea Josef Velfl tím, že vstup do jednotlivých objektů muzea, včetně podzemí, bude za symbolickou 1 Kč.

 

Komentáře