Příznivci Gymnázia pod Svatou Horou boj ještě nevzdávají

Budova Gymnázia a ZŠ pod Svatou Horou.

PŘÍBRAM – Přestože zastupitelé Středočeského kraje na konci března těsnou většinou schválili sloučení obou příbramských gymnázií, podle podporovatelů Gymnázia pod Svatou Horou boj za jeho záchranu ještě nekončí. Podle našich informací se tento týden z autory petice proti sloučení příbramských gymnázií má sejít starosta města Jan Konvalinka.

Gymnázium pod Svatou Horou má v příštím roce oslavit 30 let svojí existence, o to aby se opravdu jednalo o oslavu a nikoli o funus, se snaží dál bojovat skupina, která za začátku letošního roku vytvořila petici za záchranu této školy. „Ve hře je podle nás ještě několik variant s tím, že se budeme snažit najít nového zřizovatele této školy,“ potvrdil jeden ze spoluautorů petice Jan Traxler.

Příznivce a podporovatele školy totiž poněkud zarazila informace, která zazněla z úst středočeského radního pro oblast školství Milana Váchy (STAN) těšně před samotným hlasováním na březnovém zasedání krajských zastupitelů, kdy vyslovil otazník nad další možnou existencí šestiletého gymnázia, které mělo být podle původní dohody s řediteli obou škol zachováno. „K této otázce bych se rád vrátil po tomto zasedání, protože to téma rezonuje napříč a i v Příbrami jsem měl několik vypjatých hovorů a toto řešení není přijímáno tak vřele, jak bylo prezentováno a je tu i názor, že bychom měli jít cesto osmiletého gymnázia a více čtyřletých oborů,“ řekl na březnovém jednání Milan Vácha.

Tento výrok vyvolal celou řadu reakcí. „Mluvit s krajskými zastupiteli je jako házet perly sviním,“ konstatovala po hlasování krajského zastupitelstva Jana Suková, která učila na obou příbramských gymnáziích.

Zklamání po hlasování neskrývala ani spoluautorka petice proti sloučení Andrea Hrazdírová. „Věřila jsem, že vyhrajeme, že zvítězí zdravý rozum, a že zastupitelé nebudou slepě hlasovat podle koaliční dohody. Závěrečná poznámka pana Váchy mě nepřekvapila, já už dříve říkala, že nakonec původně potvrzené zachování šestiletého gymnázia, které je jediné ve Středočeském kraji, bude chtít zrušit,“ konstatovala po hlasování zastupitelů Andrea Hrazdírová.

Ve hře je tak jednak možnost, že by se zřizovatelem školy stalo samo město, to už ostatně má podobnou zkušenost s waldorfským lyceem, dále se mluví o možnosti změny na církevní gymnázium, nebo by se Gymnázium pod Svatou Horou mohlo stát i soukromou školou.

Komentáře