Smlouva je podepsaná, turistický vláček je definitivně prodán

Foto: archiv města

PŘÍBRAM – Na konci března podepsal starosta Jan Konvalinka smlouvu o prodeji turistického vláčku, i když vedení města o prodeji rozhodlo již v srpnu minulého roku. Vláček byl prodán za částku 599 000 Kč soukromému investorovi a v ulicích Příbrami se v něm už nesvezete.

Turistický vláček město pořídilo v roce 2012 za 1,6 milionů korun a měl sloužit pro sezónní linku turistům nebo při kulturních a společenských akcích. V posledních letech ale nebyl provozovaný a vedení města  po přezkoumání jeho využitelnosti rozhodlo o jeho prodeji.

Turistický vláček byl v Příbrami coby sezonní linka zavedený v roce 2013. S výpadkem v roce 2015 jezdil pravidelně vždy od května do září. Původní trasa spojující centrum staré Příbrami se Svatou Horou byla v roce  2018 rozšířena. Turisté se tak mohli dostat i k Hornickému muzeu na Březových Horách. V roce 2019 vláček už na svou trať nevyjel a to z důvodu, že dosavadní provozovatel, společnost Arriva, neměl o provozování vláčku zájem a město jiného provozovatele nebo jeho využití nebylo schopné zajistit.

Provoz turistického vláčku na komunikacích města od začátku dělil občany na dva tábory. Jedni jej brali jako příjemné zpestření, druzí naopak jako velké komplikace a zdržování dopravy. Provoz každoročně schvalovala Policie ČR, se kterou byly velmi důkladně komunikovány možnosti vhodných tras.

„Jedním z problémů při provozu turistického vláčku bylo vypovězení smlouvy dopravcem, společností Arriva, která nemá zájem vláček dále provozovat. Město samo nemůže provoz zajistit, a tak jsme jej dlouhodobě za zcela symbolický poplatek nabízeli k pronájmu,“ uvádí starosta Jan Konvalinka a doplňuje, že se přes opakované výzvy nikdo nepřihlásil.

Proto vedení města prý po zvážení všech možností rozhodlo o jeho prodeji v srpnu 2020 za částku 599 tisíc korun. Samotný prodej se tak uskutečnil až nyní na konci března.

Ovšem od letošního března město hledá zájemce, kteří by se rádi stali těmi, kdo budou turistům představovat zajímavosti našeho města. Vedení města proto hledá vhodné kandidáty na průvodcovskou činnost na letošní turistickou sezonu. Jedná se o aktivitu, při které mohou zájemci zhodnotit své znalosti o historii i současnosti města. Právě proto je škoda, že se nad takovýmto krokem radnice nezamyslela dříve a nepokusila se tuto aktivitu spojit například s dnes již prodaným turistickým vláčkem.

Zde jsou videa, ve kterých jsme se věnovali turistickému vláčku:

Komentáře