Příbrami i Dobříši chybí kmenové třídy, děti zabírají odborné učebny

PŘÍBRAMSKO – Poslední rok školní docházky sice děti trávily spíš doma než ve školních lavicích, ale i tak se základní školy v Příbrami nebo Dobříši musí vypořádat s jedním problémem – nedostatkem tzv. kmenových tříd.

Kmenová třída, je místnost, v níž žaci sedí po celý rok, ovšem vzhledem k plné kapacitě škol v obou městech, se na tyto třídy mění i odborné pracovny pro například výuku jazyků, chemie, biologie a podobně. Zkrátka školám na tyto speciální učebny chybí prostor. „Některé školy v Příbrami dokonce požadovaly, aby jim byla snížena kapacita. Souvisí to s tím, že ředitelé škol vědí, že mají mnohem nižší kapacitu, než je zapsaná v rejstříku škol,“ potvrdila příbramská místostarostka Zorka Brožíková.

Problém se podle jejích slov objevil už v roce 2017, kdy se také objevil návrh požádat Středočeský kraj o navrácení budovy Gymnázia pod Svatou Horou. Po letošním zápisu se na vedení města obrátili ředitelé škol ze staré Příbrami s tím, že se jim do nich nevejdou děti ze zvykových oblastí, tedy z částí Příbrami, odkud jejich žáci dříve pocházeli. „Po propočtech, které jsme provedli, nám to vycházelo o asi tři nebo čtyři děti, nicméně vzhledem k tomu, že škola v Jincích, kam dříve jezdily děti z Hluboše, přesáhla kapacitu a nyní se hlásí do Příbrami. Do roku 2022 nám tak počet dětí ve školách vzrostl téměř o tisícovku,“ vysvětluje Zorka Brožíková s tím, že kapacita pomalu dochází i u základních škol na sídlišti. Právě v souvislosti s nárůstem počtů žáků bylo nutné přeměnit odborné pracovny na kmenové třídy, což se podepisuje na kvalitě výuky.

Po rozhodnutí zastupitelstva Středočeského kraje o sloučení obou příbramských gymnázií, tak pro ZŠ pod Svatou Horou svitla naděje, že by specializované učebny mohly vzniknout tam. „Tím pádem můžeme kapacitu ve staré Příbrami navýšit o zhruba sto dětí, což nám nesmírně pomůže. společně s tím za pomoci IROPu požádáme o vybudování půdní nástavby na ZŠ Jiráskovy sady. Tam to sice nezvýší kapacitu, protože tam nesmí být kmenové třídy, ale mohou tam vzniknout právě specializované učebny jako například na ZŠ 28. října,“ říká příbramská místostarostka.

Podobně je na tom i Dobříš. Tam sice nedávno byl přistavený nový pavilon základní školy, čímž se kapacita navýšila, nicméně problém obsazování odborných učeben kmenovými třídami mají i tam. „V prvních třídách tak zatím není potřeba zvyšovat kapacitu i když se nám demografická křivka začíná pomalu otáčet, ale je pravdou, že odborné učebny jsou používané jako kmenové třídy, takže například na 2. základní škole se děti poměrně dost točí, aby se v nich vystřídaly,“ přiblížila situaci místostarostka Dagmar Mášová.

Komentáře