Příbram zvažuje zrušení protialkoholní záchytné stanice

PŘÍBRAM – Příbramská záchytná stanice je na jih od Prahy jediným zařízením svého druhu. Nocleh na ní ale občas stráví i opilci například z jižních Čech. Letos ale toto zařízení musí počítat s nížším příspěvkem od Středočeského kraje a to se nelíbí vedení města.

„Navzdory mým prosbám a intervencím byla pro příbramskou záchytnou stanici schválena nižší částka. Kraj nově poskytne pouze dva a půl milionu korun, přičemž celkové náklady na provozování záchytky v uplynulých dvou letech činily okolo tři a čvrt milionu korun ročně,“ konstatoval příbramský starosta Jan Konvalinka (ANO). Připomenul také, že v souvislosti se snížením částky od Středočeského kraje zcela určitě dojde k omezení provozu příbramské záchytné stanice v tomto roce. „Je také možné, že možná opět otevřeme téma přerušení či úplného zrušení záchytné stanice, protože její zřízení není povinností města nýbrž kraje,“ dodal.

Že příspěvek od kraje je nedostačující, to si uvědomují i někteří krajští zastupitelé. „Příbramská záchytná stanice obdrží od Středočeského kraje příspěvek na provoz ve výši dvaapůl milionů, což je ale pro udržení provozu nedostatečné,“ míní například kamýcký starosta a krajský zastupitel Petr Halada (STAN).

V takovém případě, když by došlo k přesušení či úplnému zrušení provozu, by ti, kteří přebrali při pití alkoholu nebo užívání drog, končili zřejmě v Oblastní nemocnici Příbram. Příbramská záchytná stanice i přes dvojí omezení provozu restaurací a barů kvůli koronaviru měla zhruba stejný počet záchytů jako v roce 2019. Loni konkrétně šlo o 170 lidí a o rok dřívě jich bylo jen o dva více.

Už při loňském jarním lockdownu záchytná stanice žádný velký pokles nezaznamenala. Poměrně velký nápor pak zaznamenala v letních měsících. „V létě jsme měli kolem 20 lidí měsíčně, což je takový lehčí nadprůměr a v říjnu nebo v listopadu, kdy se projevily už vládní opatření, tak jsme měli po deseti klientech,“ říká vedoucí příbramské Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné služby Jana Klímová s tím, že na podzim a v zimě tradičně počet záchytů je nižší než v létě.

Komentáře