Příbram už začala jednat s krajem o „souboji“ dvou destinačních agentur

PŘÍBRAM/PRAHA – Město Příbram už zahájilo jednání se Středočeským krajem o vzniku destinační agentury Brdy. Cílem jednání je ujasnit postoj kraje k současnému stavu, kdy se v Příbrami k projektu destinační agentury a destinačního managementu hlásí dva různé subjekty. Jedním je město Příbram a druhým pak Ekologické centrum Orlov.

Příbramský starosta už absolvoval dvě jednání se zástupci Středočeského kraje v záležitosti „souboje“ těchto dvou destinačních agentur. Na prvním setkání hovořil s hejtmankou Jaroslavou Jermanovou (ANO) a tento týden se sešel s krajským radním Vítem Rakušanem (STAN), který má na starosti turistický ruch. „Výsledkem toho jednání  je, že město předloží popis současné situace a kraj se bude rozhodovat, zda dá přednost sdružení obcí, Vojenských lesů ČR, nově i Hornického muzea, které má finanční zázemí, nebo zda bude posílat peníze ekologickému centru,“ komentoval výsledky jednání na kraji Jindřich Vařeka, s tím, že konečné slovo bude mít rada kraje.

Podle slov příbramského starosty ale Vít Rakušan bude chtít ještě hovořit se s ředitelem ekologického centra a příbramským zastupitelem za Šanci pro Příbram Vladimírem Králem, aby znal i jeho stanovisko. „Neumím si představit, že by soukromá společnost, bez jakékoli možnosti získat finanční prostředky, mohla dostat přednost před sdružením obcí, které jsou připraveny položit na stůl významný finanční obnos,“ dodal Vařeka.

Podle našich informací by ale Jaroslava Jermanová uvítala jako ideální řešení, aby obě společnosti fúzovaly. To ale podle Vařeky není to správné slovo, ovšem destinační agentura připravovaná městem podle jeho slov vítá jakoukoli organizaci, která se zajímá o dění v Brdech. „Opačná možnost, že by obce posílaly peníze ekologickému centru, tu si nedovedu představit, protože nedává smysl,“ dodal příbramský starosta. Obce si podle něj mohou finance připravené jako investice do rozvoje Brd spravovat samy i bez pomoci Ekologického centra Orlov. „Do našich řad rádi přijmeme kohokoli, kdo má zájem o Brdy za symbolický poplatek deset tisíc korun,“ řekl Jindřich Vařeka, který nevyloučil ani možnost koexistence obou organizací, ale s tím faktem, že dotace může čerpat pouze jeden subjekt.

Nutno podotknout, že zástupce Ekologického centra Orlov opakovaně prohlásili, že v tomto směru mají podáno už několik projektů a na některé z nich už mají přislíbené peníze. Navíc ještě za minulého vedení kraje podepsali smlouvu na deset miliónů korun. Ovšem její naplnění by mohlo současné jednání s novým vedením kraje zřejmě ohrozit.

Komentáře