Příbram slavnostně otevře parkovací dům u autobusového nádraží

Foto: Eva Švehlová

PŘÍBRAM – Jak jsme již informavali, dokončovací práce na parkovacím domě jsou hotové. Město Příbram se tak nyní chystá slavnostně otevřít svůj první parkovací dům u autobusového nádraží. Slavnostní otevření se uskuteční v pátek 7. června v 10:00, a bude zahrnovat prohlídku tohoto zařízení.

Parkovací dům, který se nachází v blízkosti autobusového i vlakového nádraží a autobusové zastávky s odjezdy na Prahu, již od 1. června slouží veřejnosti. Nabízí celkem 176 parkovacích míst pro automobily a 99 stání pro kola. Součástí projektu je také venkovní parkoviště s kapacitou čtyřiceti míst a plánovanou instalací devíti dobíjecích stanic od společnosti ČEZ.

„Práce na parkovacím domě se oproti původnímu plánu protáhly kvůli výstavbě místnosti pro obsluhu a instalaci kamerových a parkovacích systémů, které nebyly zahrnuty v původním projektu,“ uvedl první místostarosta Vladimír Karpíšek. Celkové náklady na výstavbu parkovacího domu dosáhly 109 893 102 Kč včetně DPH.

Parkovací dům, který budou spravovat Technické služby Příbram, je veřejnosti k dispozici spolu s nově zpoplatněným venkovním parkovištěm. „První městský parkovací dům se na tomto místě plánoval a začal projektovat již v předminulém volebním období. Původní projekt nebyl dokončen a řešil se právními cestami, dokud nebyl problém vyřešen smírem. V roce 2021 jsme vyhlásili zakázku na dokončení projektu metodou Design and Build, kterou získala společnost Metrostav. Díky tomu máme dnes nový parkovací dům se 176 parkovacími místy,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

Ceny za parkování jsou rozděleny do několika kategorií. Ve všední dny stojí hodina parkování 20 Kč, s maximální denní sazbou 80 Kč. O víkendech je cena 10 Kč za hodinu a 40 Kč za celý den. Měsíční předplatné stojí 1 200 Kč a roční 10 000 Kč. Platby lze provádět mincemi nebo bezkontaktní platební kartou. Parkovací karty na měsíční a roční předplatné jsou k dispozici na pokladně Technických služeb Příbram, přičemž kredit lze následně dobíjet v automatické pokladně parkovacího domu. Měsíční předplatné poskytuje rezervované parkování bez konkrétního místa, zatímco roční předplatné zajišťuje vyhrazené parkovací místo.

Ovšem výtky k parkovacímu domu má jak opozice, tak i veřejnost. Někteří opoziční zastupitelé si například myslí, že autům se bude z parkovacího domu například špatně vyjíždět, nebo že se do něj nedostanou vyšší dodoávky a podobně. Výhrady má oozice i k pracem, které město muselo provést samo, podle opozičních zastupitelů měly býtt tyto požadavky součástí zadání pro fimru Metrostav.

 

Komentáře