Muzejní noc v Hornickém muzeu Příbram nabídne bohatý kulturní program

Důl Vojtěch. Foto: Hornické muzeum Příbram

PŘÍBRAM – V Hornickém muzeu se  v neděli 16. 6. 2024 se od 17 do 22 hodin koná oblíbená Muzejní noc, která nabídne v areálech dolů Vojtěch a Anna bohatý kulturní program.

V 17 hodin program zahájí komentovaná prohlídka nové výstavy s názvem Zkáza příbramského domu Jechů, instalované na dole Vojtěch. Výstava ilustruje život v Příbrami na přelomu 19. a 20. století na příkladu rodiny obývající dům čp. 9 v Plzeňské ulici. Zároveň podává svědectví o zvůli moci a o křivdě, jež se stala lidem i městu v rámci asanace ulice v letech 1961–1962, a kterou mnozí Příbramané dodnes mají v živé paměti. Expozicí zájemce provede její autorka, historička Lenka Blažková. Vstupné 1 Kč.

Po prohlídce mohou návštěvníci pokračovat v kulturním programu, a to koncertem kapely Bárka a sboru Gambale, který se na dole Vojtěch koná od 18 hodin. Kapelu Bárka tvoří violoncellista Pavel Barnáš s harfenistkou Ivanou Pokornou. Oba muzikanti působí desítky let v renomovaných profesionálních orchestrech, ve své dvoučlenné kapele se zaměřují hlavně na evergreeny a filmové melodie, které v neobvyklém spojení jejich nástrojů vyznívají velmi působivě. V repertoáru smíšeného sboru Gambale najdeme klasické kusy, lidové písně, spirituály a gospely, ale i rockové skladby adaptované pro sborový zpěv. Vstupné na koncert činí 30 Kč.

V průběhu celého večera se návštěvníci mohou za symbolickou 1 Kč vydat na pěší trasu podzemím, která vede vodní štolou z dolu Vojtěch na důl Anna, kde zažijí večerní jízdy důlním vláčkem. V prostorách kulturně vzdělávacího centra si dále mohou od 17 do 20 hodin prohlédnout výstavu maleb Dany Křápkové, bývalé ředitelky ZŠ Školní, a dobrovolným vstupným tak přispět na dobrou věc – výtěžek poputuje do sbírky na pohybové terapie pro malého Matěje, který od narození bojuje s řadou náročných zdravotních omezení.   

Komentáře