Příbram chce ulehčit turistům přístup do Brd

PŘÍBRAM/ORLOV – Kde zaparkovat? To je otázka, kterou často řeší návštěvníci Brd. Ty se, zvlášť nyní v době lockdownu, staly poměrně vyhledávaným turistickým cílem. Vedení města proto hledá možnosti, jak přístup do Brd lidem ulehčit.

Při loňském jarním či letošním zimní lockdownu byly obce a osady v těsné blízkosti Brd doslova v obležení turistů a místní komunikace se měnily v parkoviště. Situaci na místě musele dokonce řídit policie. Vedení města Příbram si je tohoto problému vědomo a přestože má v tomto směru poměrně omezené možnosti, pokouší se najít nějaké řešení.

„Plocha v Orlově, tak zvaná Točna, patří Vojenským lesům, se kterými jednáme a za tímto účelem jsem už také navštivil nového ředitele Vojenských lesů a znovu jsme otevřeli otázku nějaké majetkoprávní dispozice tak, aby Příbram mohla to parkoviště v Orlově upravit a spravovat,“ prozradil starosta města Jan Konvalinka. Součástí debat je i řešení problému s dešťovou vodou, která z brdských lesů stéká do Orlova.

Radnice také v otázce parkování pro návštěvníky Brd v Orlově jedná i se soukromnými vlastníky pozemků pro vytvoření parkovacích kapacit. „V zimě, kdy byl velký nával běžkařů, tak se nám se zástupcem soukromého sektoru podařilo domluvit, aby uvolnil své pozemky pro parkování,“ připomněl Jan Konavalinka.

Další parkovací místa pro turisty by měly, jak už jsme začátkem března informovali, vzniknout v Kozičíně. „Tam máme tu pozici trochu výhodnější, jednáme se Svazkem obcí pro vodovody a kanalizace, abychom mohli odkoupit část plochy před úpravnou vody a chceme tam vytvořit také parkovací plochy,“ přiblížil situaci v Kozičíně příbramský starosta.

Takto vypadala situace v Orlově letos v lednu:

Komentáře