Příbram, ač prošpikovaná kamerami, neumí bojovat s vandalismem

Vandalové řádili u gymnázia.

PŘÍBRAM – Na posledním zasedání městského zastupitelstva zmínil místostarosta Vladimír Karpíšek, že město dlouhodobě trápí vandalové. Jen z nedávné doby připomeňme utržené kopí sv. Václava na Václavském náměstí, ulomenou nohu kozoroha na fontáně na náměstí 17. listopadu či vyvalené koše a vykopané osvětlení okolo sochy horníka před budovou gymnázia. Nicméně je poněkud zarážející, že si s tímto problémem, a to ani částečně, nedokáže už několik let poradit.

S nadsázkou se dá říci, že město nyní vandalům poskytlo nový cíl jejich zájmu v podobě parkové úpravy okolo Čekalíkovského rybníku. Ostatně obavy v tomto směru vyjádřil právě i místostarosta Karpíšek na poslední jednání zastupitelstva. „Osobně jsem z toho smutný, ale množí se nám v Příbrami vandalismus. Měli bychom se asi víc dívat okolo sebe, protože zrovna na úpravách okolí Čekalíkovského rybníku bylo vynaloženo velké množství práce a ještě před otevřením nám tam už řádili vandalové,“ konstatoval Karpíšek s tím, že město v důsledku toho posílilo hlídky městské policie.

Dalším nedávným terčem vandalského útoku se stala autobusová zastávka „Podbrdská“ na Drkolnově. V dezolátním stavu jsou také, dnes už bývalé, veřejné toalety v hrázi na Dvořákově nábřeží. O těch jsme psali už v roce 2021 ZDE. V současné době už na nich chybí i vstupní dveře. Své si s útoky vandalů užívá i altánek u Kaňky nebo altán na Hořejší Oboře.

Před dvěma lety jsme psali také o útocích vandalů na novou vlakovou zastávku na sídlišti nebo na monitory jízdních řádů na autobusových zastávkách. Tehdy starosta Jan Konvalinka uvedl: „Máme vypracovanou mapu města, kde jsou zakresleny všechny kamerové body, včetně toho kam ta kamera vidí a snažíme se, aby ty perimetry jednotlivých kamer postupně slily, abychom měli dohled nad celým městem.“

Je ovšem zarážející, že téměř celé město je pod dohledem téměř 40 kamer a přesto se vandalům v Příbrami daří. A navíc se je ani příliš nedaří vypátrat… Výjimkou je případ vandalismu před gymnáziem. Více ZDE.

Otázkou je, kde je chyba? Jsou vandalové natolik mazaní, že je na ně kamerový systém krátký? Pak k čemu nám je? Nebo je vina spíš na straně samotné městské policie? Pak k čemu nám je…?

O novém městském kamerovém systému jsme psali ZDE.

Videoreportáž z dohledového centra městské policie:

Komentáře