Při stavbě parkoviště na Flusárně město vymění i špatně funkční solární lampy

Ilustrační foto: Osvětlení cyklostezky Na Flusárně

PŘÍBRAM – V těchto dnech začaly práce na stavbě záchytného parkoviště na Flusárně, v souvislosti s tím se opět vynořila otázka, co s nepříliš funkčními solárními lampami u sousedící cyklostezky. Ty se v této lokalitě příliš neosvědčily a tak podle radnice poputují jinam.

Veřejnost kritizovala, že lampy v této části města zhruba po půlnoci přestanou svítit a do rána je pak v okolí Flusárny tma. Pořízení těchto deseti lamp vyšlo na částku okolo 300 tisíc korun a i přesto, že město zkoušelo regulovat jejich výkon, aby vydržely svítit déle, tak se to  nepodařilo. Původně si od nich ale radnice slibovala úsporu, protože jednak se dobíjely pomocí solárních panelů a jednak měly fungovat tak, že svítily méně a až když chodec nebo cyklista se k lampě přiblížil, tak se rozsvítila více a pak se po čase zase utlumila.

Bohužel solární panely nestačily svítidla dostatečně nabít. Lampy město pořídilo z velké části z dotace, která pokryla větší část celkové částky. „Tuším, že se kupovaly v rámci prevence kriminality a finanční spoluúčast města byla jen několik procent z celkové částky. Tento typ jsme vybrali jednak z důvodu, že na Flusárně není kabelové vedení a tyto lampy tak nepotřebovaly žádnou složitou instalaci a také proto, že tyto lampy nejsou brány jako veřejné osvětlení, ale jako městský mobiliář a tudíž pro jejich umístění nebylo nutné žádné složité územní rozhodnutí,“ vysvětlil na lednovém zasedání zastupitelstva Konvalinka s tím, že si je vědom nesprávného fungování tohoto osvětlení a proto bude nahrazené klasickým veřejným osvětlením. „Bylo to z dotace a bylo to nejlevnější,“ dodal.

Pro solární lampy ale není Flusárna vhodnou lokalitou. Pro dobíjení jim vadí okolní vzrostlé stromy a také jsou orientované tak nešťastně, že především v zimě nemají dostatek slunečního svitu pro plné dobití.

Solární lampy ale město nevyhodí a podle vedení města se přesunou do míst, kde budou mít dostatek světla na dobití. „Máme už několik lokalit, mohly by být například u dětských herních prvků, kde by mohly o nějakou dobu prodloužit tu dobu na podzim či v zimě, kdy by si tam děti mohly hrát,“ přiblížil další osud těchto světel na posledním zasedání zastupitelstva Jan Konvalinka.

Komentáře