Před 30 lety zemřel herec Karel Effa. Mládí prožil na Březových Horách

Karel Effa ve filmu Ukradená vzducholoď

PŘÍBRAM/PRAHA – Před třiceti lety zemřel herec Karel Effa, který v mládí a pak také na sklonku svého života pobýval v Příbrami, respektive na Březových Horách. Od loňského roku má tento oblíbený český herec právě na domě na Březových Horách, kde vyrůstal, pamětní desku.

Na Březové Hory se Karel Effa (23.5. 1922 – 11.6. 1993), původním jménem Karel Effenberger, dostal těsně po narození v Praze a byl dán na výchovu do náhradní rodiny jako nemanželské dítě. Jeho matka se tak rozhodla proto, že měla problémy uživit samu sebe natož pak ještě dítě. Sám herec pak říkal, že má vlastně dvě maminky.

Vystudoval Obchodní akademii v Berouně a jako osmnáctiletý za 2. světové války sloužil ve v armádě v období Protektorátu Čechy a Morava, které bylo odveleno do Itálie. Tam ale zběhl k československým jednotkám bojujícím na straně západních spojenců. Po válce zůstal v armádě v hodnosti četaře, hrál a zpíval dva roky v nově vzniklém Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Odtud pak přešel do Divadla satiry a z něj do Divadla státního filmu, odtud pak do Hudebního divadla v Karlíně, z něj si nakrátko odskočil do Divadla ABC, aby se opět vrátil do karlínského divadla. Od roku 1979 byl členem divadla Semafor.

Měl také blízko k hudbě. Jím napsaná píseň o vlčákovi Pietrovi, kterou napsal na konci války v Itálii, zazněla dramatu Ves v pohraničí (1947).  V roce 1960 vyšla na singlu písnička Pět strun z dílny Suchého a Šlitra, kterou také nazpíval.

Mezi Effovy nejznámější filmové role patří mazaný rádce v PYŠNÉ PRINCEZNĚ (1952), HUDBA Z MARSU (1955), nešikovný pobočník Kazisvěta VI. v PRINCEZNĚ SE ZLATOU HVĚZDOU (1959), proradný pistolník Pancho Kid pracující společně s Waldemarem Matuškou pro padoucha Hogo Fogo v podání Miloše Kopeckého v slavné parodii LIMONÁDOVÝ JOE (1964), či kovboje pronásledujícího společně se Supermanem krásnou Jessii v komedii KDO CHCE ZABÍT JESSII? (1966), nebo role zákeřného tajného agenta v dobrodružné komedii UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ (1966).

Karel Effa v komedii Kdo chce zabít Jessii?

Byl také velkým fotbalovým fanouškem pražské Slávie. V roce 1964 se stal zakládajícím členem Odboru přátel a příznivců Slavie, který měl za cíl zachránit a pozdvihnout klub Slavia Praha, toho času živořící ve druhé fotbalové lize. Celý život také zůstal trampem a jezdil do Brd, často do osady Ztracenka.

Krátce před smrtí se Karel Effa vrátil do Příbrami, ale bohužel za smutných okolností, byl totiž v místní nemocnici několik měsíců hospitalizován s rozedmou plic. Zemřel 11. června 1993 v Praze. Bylo mu sedmdesát jedna let.

Komentáře