Policisté se u Nového rybníku zaměří na cyklisty

Foto: Policie ČR

PŘÍBRAM – Dnes odpoledne se u areálu Nového rybníku uskuteční preventivní akce zaměřená na cyklisty s názvem „Na kole jen s přilbou“. Cílem je zvýšit bezpečnost cyklistů na silnicíc, neboť jsou na silnicích jednou z nejzranitelnějších skupin.

Podle Moniky Schindlové, příbramské policejní komisařky prevence, bylo loni zaznamenáno tragických 42 úmrtí cyklistů při dopravních nehodách, z nichž 29 nebylo vybaveno cyklistickou přilbou. Ochranná přilba je povinná pro cyklisty mladší 18 let, ale Schindlová doporučuje její nošení i dospělým cyklistům. Malá nepozornost nebo nepředvídatelná překážka na cestě může mít pro cyklistu fatální následky.

„Je důležité mít při jízdě na kole přilbu, protože jednou z hlavních příčin zranění či úmrtí cyklistů jsou zranění hlavy,“ vysvětluje Schindlová a dodává: „Nejčastěji dochází k těmto zraněním při nárazu do vozovky, kapoty auta nebo jiných překážek, jako jsou stromy nebo kamenné obrubníky. Při pádu z výšky kolem 2,5 metru může pád na hlavu srovnat s pádem z výšky hlavou na tvrdý beton.“

Při dnešní akci spolupracují policisté s členy Besipu, kteří cyklistům poskytují preventivní rady a doporučení. Jedním z hlavních bodů je také vybavení jízdního kola. Správně vybavené kolo by mělo mít účinné brzdy, přední odrazku bílé barvy, zadní odrazku červené barvy a oranžové odrazky na pedálech a paprscích kol. Za snížené viditelnosti by mělo být kolo vybaveno předním světlometem svítícím bíle a zadním světlometem svítícím červeně.

Navzdory tomu, že pro jízdu na kole není vyžadován žádný řidičský průkaz, musí cyklisté dodržovat pravidla silničního provozu, věnovat se plně řízení a být ohleduplní a opatrní k ostatním účastníkům silničního provozu. Stejně tak platí nulová tolerance alkoholu i pro řidiče nemotorových vozidel.

Příbramská policie doufá, že tato preventivní akce přispěje k zvýšení bezpečnosti cyklistů na silnicích a snížení počtu nehod s tragickými následky.

Komentáře