Po Karlu Gottovi dala umělá inteligence hlas další „celebritě“ – Lesníkovi nové generace

Divočina v srdci Čech - Lesník nové generace. Foto: Vojenské lesy a statky ČR

JINCE – Vojenské Lesy a Statky ČR (VLS) přináší revoluční způsob, jak objevovat historii a krásy brdských hvozdů. S představením „Lesníka nové generace“ se návštěvníci brdského regionu mohou těšit na nevídaný zážitek, který využívá moderní technologie, včetně rozšířené reality, počítačového modelování a umělé inteligence.

Po Karlu Gottovi, jehož hlas umělá inteligence oživila letos v červenci ve vysílání Českého rozhlasu, je „Lesník nové generace“, dalším hlasem jenž vytvořila. Tento inovativní průvodce umožní návštěvníkům nahlédnout do minulosti Brd, odkrývat vojenskou techniku a objevovat místa, kam by se jinak nedostali. Prvním zážitkem bude virtuální účast „naklonovaného“ hlasu umělé inteligence na Brdském stromsázení, které se koná 9. září v Jincích.

Terče s QR kódy pro použití aplikace s novým virtuálním průvodcem budou postupně instalovány na brdských turistických trasách během podzimních měsíců, s plánovaným rozšířením do Ralska v následujícím roce. Již na letošním Brdském stromsázení si účastníci budou moci prohlédnout detailní 3D model zámečku Tři trubky. Kromě toho budou mít příležitost nahlédnout do tajemství vojenského srubu „Benešák,“ jehož vchod je běžně zabetonovaný.

Na bývalých tankodromech a střelnicích si návštěvníci také budou moci prohlédnout 3D modely vojenské techniky, která již devět let v Brdech neprobíjí, včetně tanku T-72 a vrtulníku Mi-17.

Divočina v srdci Čech – T 72 a Mi 17. Foto: VLS

„Lesník nové generace je symbolem rozvoje lesnictví a jeho spojení s krajinotvorbou, ekologií a řízeným turistickým ruchem. Je symbolem cesty, kterou se Vojenské Lesy vydaly od monokultur smrku k pestrým lesům, které jsou odolnější vůči klimatickým změnám. Lesník nové generace je tvůrcem, ochráncem a správcem krajiny, který se snaží o zachování rovnováhy mezi ekonomickými, ekologickými a turistickými aspekty lesního hospodaření,“ vysvětlil vedoucí oddělení vnějších vztahů VLS, Martin Zajíček.

Divočina v srdci Čech – virtuální jelen v lese

Díky moderním technologiím dokáže Lesník nové generace ukázat brdské lokality tak, jak vypadaly před více než sto lety. Navštívíte bývalý rybník s továrnou na výrobu octa, který dnes překrývá vodní nádrž Obecnice, známou jako Octárna. Průvodce vás zavede na přírodní vyhlídky s unikátními výhledy na krajinu spravovanou Vojenskými Lesy a upozorní na místní faunu.

„Lesník nové generace je symbolem změny nejen v oblasti lesnictví, ale i ve vzdělávání veřejnosti. Tato postava se postupně objeví nejen v Brdech a Ralsku, ale i na desítkách akcí pořádaných našimi lesnickými divizemi v Čechách a na Moravě. Budete ji potkávat u stánků lesní pedagogiky, kde se snažíme předat lásku k lesu a krajině mladší generaci, a také na vycházkách, které naši lesní pedagogové pravidelně pořádají,“ dodal Martin Zajíček.

Komentáře