Policisté se na sv. Martina zaměřili na chodce

Ilustrační foto

PŘÍBRAMSKO – Koncem minulého týdne se policisté na Příbramsku zaměřili na nejzranitelnější účastníky silničního provozu, na chodce. Od letošního února totiž platí nařízení, které jim předepisuje reflexní prvek, pokud se pohybují mimo obec podél okraje vozovky za snížené viditelnosti a tam, kde není veřejné osvětlení.

Akce, jež se uskutečnila 11. listopadu od 17 do 24 hodin, se účastnily dvě desítky policistů. Ti zkontrolovali celkem 31 chodců. „Pouze jeden z nich na sobě neměl reflexní prvek, ale devět jich přecházelo např. mimo přechod pro chodce nebo na červenou. Tito hříšníci dostali pokutu ve výši sto korun,“ uvedla k výsledkům akce policejní mluvčí Monika Schindlová.

Reflexní prvek na oděvu by měl být umístěný tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být směrem do silnice. Jestliže chodec není takto označený, hrozí mu bloková pokuta do výše dvou tisíc korun. „Viditelnost chodců lze zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení či doplňků z reflexních materiálů. Zvyšuje se tak světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět. Z barev jsou nejlépe rozpoznatelné bílá, na 55 metrů a žlutá, na 37 metrů,“ vysvětluje policejní mluvčí. Modré oblečení je vidět pouze na 18 metrů, reflexní prvky však až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval. Reflexní předměty, které jsou dostupné a vůbec ne drahé, je nejlépe umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu.

Další silniční kontroly související s akcí na viditelnost účastníků silničního provozu budou probíhat až do února příštího roku. „Předmětem dopravních kontrol budou kromě chodců i řidiči vozidel, které policisté informují o povinnosti používat reflexní vestu. Je ze zákona povinnou výbavou ve voze. Pokud motorista při řešení technické závady nebo při dopravní nehodě z auta vystoupí, musí si ji obléknout, a proto by ji měl mít po ruce a ne v zavazadlovém prostoru,“ dodává por. Monika Schindlová s tím, že důležitá je ale bezpečnost všech lidí v automobilu. Pokud spolucestující při takové události také vystoupí, měli by mít na sobě reflexní vestu i oni. 

Komentáře