Policie o víkendu kontrolovala okolo dvou set vozidel, deset procent řidičů spáchalo přestupek

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Příbramští policisté v pátek a v sobotu uskutečnili dvě dopravně bezpečností akce. První byla zaměřena na rychlost a druhá na požívání návykových látek před a během jízdy. Hlídky zkontrolovaly celkem 191 vozidel a zjistily 23 přestupků.

„Tři motoristé byli pod vlivem alkoholu, deset jich překročilo rychlost mimo obec, jedno auto nemělo vyhovující technický stav, tři účastníci silničního provozu nepoužili bezpečnostní pás, jeden řidič držel za jízdy telefon v ruce, jeden šofér jel po dálnici bez dálniční známky a jeden nepředložil doklad o pojištění odpovědnosti,“ vyjmenovává odhalené přestupky řidičů policejní komisařka prevence Monika Schindlová.

Policie také připomíná, že s příchodem zimního počasí je potřeba na silnicích přizpůsobit styl jízdy. „Chvíli některým řidičům trvá, než si na nové podmínky zvyknou a zvládnou jízdu na komunikacích pokrytých sněhem či náledím. V zimním nečase se automobil chová úplně jinak, než je tomu v létě,“ říká policejní komisařka s tím, že na tuto poučku množí řidiči stále zapomínají. V zimním období by řidiči měli jezdit pomaleji, harmonicky a plynule, plně se věnovat řízení a soustředit se hlavně při brzdění a zatáčení. I lehké sešlápnutí brzdy může být nebezpečné, když není před vozidlem dostatek místa, proto je nutné dodržovat bezpečné rozestupy. Na mokré vozovce by měl být rozestup mezi vozy třikrát větší než na suché silnici. 

Policisté také radí před jízdou v zimě řádně automobil očistit od sněhu a ledu. Sníh a led z kapoty či střechy se může za jízdy nebo pří brzdění uvolnit a omezit viditelnost jak řidiči, tak i motoristům jedoucím za ním. Oškrábání skel od námrazy je před vyjetím je také nutností. Neomezený výhled z auta je zásadní prioritou. Doporučuje se také odstranit sněhovou „břečku“ z poklic kol, aby mohla kola správně zatáčet. Před nástupem do vozu je dobré oklepat sníh nalepený na obuvi, protože čím je vyšší vlhkost v jeho interiéru, tím se rychleji zamlžují okna. 

Komentáře