Policie loni zaznamenala nárůst zločinů v kyberprostoru, připomíná proto zásady bezpečnosti na netu

ČR/PŘÍBRAM – Počty kyberzločinů narůstají. Pro je dobré si při Dni bezpečnějšího internetu, což je mezinárodní den, který se připomíná ve více než 180 zemích po celém světě vždy druhé únorové úterý, propomenout zásady bezpečnost v online prostředí.

Nejrozšířenější je majetková trestná činnost v podobě různých druhů podvodů, dále se jedná o trestné činy poškozování záznamu v počítačovém systému a na nosiči informací či opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla.  V rovině mravností kriminality jde o šíření nebo držení dětské pornografie a sexuální nátlak.

Policie v loňském roce zaznamenala na Příbram například razantní nárůst podvodů. „To souvisí právě s přesunem této trestné činnosti do kyberprostoru. U on-line podvodů jsou zaznamenávány prvky organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem, objasněnost je zatím velmi nízká,“ konstatuje komisařka prevence Monika Schindlová.

Internet se stal součástí běžného života, kvůli propuknutí pandemie jeho užívání ještě velmi narostlo. Obzvlášť děti nejsou až tak obezřetné a neuvědomují si nebezpečí, která na ně v telefonu či počítači číhají. Na internetu jsou různí podvodníci, kyberzločinci a sexuální predátoři.

Co se týká kyberpodvodů, okradených jsou desetitisíce a škody jsou ve stovkách milionů korun. Podvodníci se vydávají za pracovníky bank či policisty, snaží se klienty vystrašit a zmanipulovat. Pachatelé se také snaží pod různými legendami nalákat poškozené na webové stránky, které jsou prakticky k nerozeznání od těch pravých. Vydávají se např. za kupující mající zájem o nabízené zboží v inzerci, zasílají SMS zprávy s fiktivními sociálními příspěvky či legendou o doplacení zásilky nebo nabízejí velmi výhodné investice. Občané si mohou vyzkoušet interaktivní www.kybertest.cz, který je zábavnou formou seznámí s nejčastějšími kybernetickými podvody a naučí je, jak je rozpoznat a nenaletět.

Několik bezpečnostních zásad pohybu v on-line prostředí:

  • Nesdílet žádné osobní informace, které pak mohou vést k odhalení totožnosti či prozrazení bydliště, a také pozor na sdílení příliš osobních fotografií.
  • Nastavit soukromí a zabezpečení.
  • Nesdělovat nikomu svá hesla, to platí i pro kamarády. Heslo je jako klíč od domu, také ho nikomu nepůjčujeme. Mít více hesel k různým aplikacím.
  • Zajistit dvoufázové ověření, přidá se tím další vrstva ochrany. Uživatel je při pokusu o přihlášení vyzván o zadání kromě hesla i kódu, např. na zvoleném telefonním čísle.
  • Pamatovat, že co se dostane do prostředí internetu, už na něm zůstane, navždy.
  • Ověřovat si on-line přátele, nejlépe videohovorem. Ne každý je na internetu tím, za koho se vydává.
  • Vyvarovat se tzv. sharentingu, sdílení rodinných fotografií. Rodiče sdílejí často roztomilé fotky svých dětí a neuvědomují si, že jim tím mohou v budoucnu uškodit, děti pak čelí posměškům nebo se k fotkám dostanou sexuální predátoři.
  • Neklikat za žádných okolností na odkazy do internetového bankovnictví obdržené v SMS zprávě či e-mailu.
  • Nepřeposílat autorizační kódy a neposkytovat vzdálený přístup do počítače.
  • Chovat se v on-line prostředí stejně jako v běžném životě, na ulici bychom se také nesvlékli, nerozdávali náhodným kolemjdoucím své intimní fotografie, nedávali jim platební kartu s PIN kódem…

 

Komentáře