Policie děkuje za pomoc při pátrání po dvou pohřešovaných osobách a radí, jak v takovém případě postupovat

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Koncem března policisté na Příbramsku oslovili veřejnost s pomocí při pátrání po dvou osobách. Obě akce měly dobrý konec. Každoročně se ztratí několik starších osob při výletech, houbaření nebo jen nenajdou cestu domů z nákupu.

„V úterý 30. března jsme pátrali na Příbramsku po dvou osobách. V ranních hodinách jsme přijali oznámení o jednasedmdesátiletém seniorovi z Příbrami, který brzy ráno odešel vyvenčit psa a domů se již nevrátil,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová. Do pátrací akce byla následně zapojena i veřejnost prostřednictvím médií a muže se podařilo díky tomu najít v dopoledních hodinách na kraji Příbrami. V pořádku byl poté převezen domů.

V nočních hodinách pak bylo policii oznámeno pohřešování šestnáctiletého mladíka ze Sedlčanska, který odešel kolem jedné hodiny odpolední z domu, nevzal si telefon ani peněženku. „I při tomto pátrání napomohla veřejnost, která nám poskytla určité poznatky vedoucí poté k nalezení chlapce. Včera krátce po poledni byl vypátrán v jedné obci na Dobříšsku a také on se v pořádku vrátil do svého bydliště,“ sdělila k druhé pátrací akci policejní mluvčí. Policisté velmi děkují za rychlou reakci občanů a jejich projevený zájem spolupracovat s nimi. „Poděkování patří i médiím, kteří pátrací akce zveřejňují,“ doplnila Monika Schindlová.

Loni proběhlo na Příbramsku 14 větších pátracích akcí, kdy jsme hledali sedm seniorů, tři děti a čtyři pacienty nemocnic. V zimním období je nutno najít člověka během pár hodin, jinak dojde k jeho prochladnutí, v letních měsících zase hrozí dehydratace a různá zranění. „Důležité je pohřešovaného člověka najít co nejdříve, ale je to obtížné. Pátrací akce jsou většinou poměrně složité a náročné jak personálně, tak i na použití techniky, jedná se o rozsáhlé plochy k propátrání v nepřehledném terénu,“ přibližuje pátrací akce Monika Schindlová.

Foto: Policie ČR

 

Policisté také připomínají, že pokud se osoba ztratí a má u sebe mobilní telefon, ať neváhá a co nejdříve se ozve na tísňovou linku. Mohou tak učinit i jeho příbuzní, kteří například starší osobu postrádají. Rozhodně to nechce čekat až na dobu, kdy se začíná stmívat. „V případě bloudění je nejlépe jít jedním směrem a orientovat se podle nějakého bodu v krajině. Člověk určitě narazí na nějakou lesní či polní cestu, která ho někam dovede. Co se týká veřejnosti, pokud potkají dezorientovanou či tak působící osobu, až okamžitě volají na policii. Raději prověříme několik planých poplachů nebo osobu převezeme domů, než vystavovat dříve narozené újmě na zdraví či životě,“ dodává mluvčí příbramské policie.

Komentáře