Po tři dny se mohou cestující MHD Příbram svézt v elektrickém autobuse

Foto: Město Příbram

PŘÍBRAM – Po tři dny se mohou cestující městské hromadné dopravy svézt v elektrickém autobuse značky Mercedes, který v Příbrami do pátku 9. dubna zkouší provozovatel MHD, tedy společnost Arriva.

Cestující na vybraných linkách městské hromadné dopravy mohou vyzkoušet kompletně elektrický autobus Mercedes-Benz eCitaro. „Společností Arriva jsme byli osloveni, zda by bylo možné v našich podmínkách otestovat elektrické Citaro a zjistit, jaké má možnosti, dojezd kilometrů a jízdní vlastnosti. Zavedení elektrobusů by s největší pravděpodobností znamenalo markantní zvýšení nákladů na provoz MHD z důvodu nutnosti vybudování servisní a nabíjecí stanice pro celou flotilu elektrobusů,“ uvedl místostarosta Martin Buršík (ANO).

S podpisem nové desetileté smlouvy se společností Arriva, která vešla v platnost v prosinci roku 2019, se obnovil také vozový park. Aktuálně MHD v Příbrami zajišťuje dvacet autobusů, z toho čtrnáct zcela nových. „Stávající autobusový park je moderní a autobusy splňují nejpřísnější emisní normy,“ doplnil k tématu starosta Jan Konvalinka (ANO).

Nicméně otázka ekologického provozu se diskutovala už před podepsáním novém smlouvy na provoz MHD v Příbrami. „Zabývali jste se i možností, že by část spojů jezdila na ekologický pohon?“ ptal se tehdy na zasedání zastupitelstva opoziční zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram). Nicméně obdržel od vedení města negativní odpověď.

Elektrobus bude jezdit především v odpoledních či večerních hodinách na nejvíce frekventovaných linkách. Město na základě platné smlouvy se společností Arriva ale neuvažuje v nejbližších letech o změně vozového parku.

Komentáře