Petrovice začaly řešit nedostatek vody

Petrovická radnice.

PETROVICE  – V posledních několika letech má obec v některých svých místních částech problém s nedostatkem vody. Radnice se proto rozhodla najít přijatelné řešení a pomoci v tom má hydrogeologický průzkum.

Mezi nejvíce postižené osady patří Obděnice, Týnčany nebo Mašov. „Prakticky se jedná o všechny výše položené obce, kde hospodáři často musí pro svůj dobytek dovážet vodu z okolních rybníků, což je komplikace. Proto jsme se rozhodli, že prozkoumáme celé území Petrovicka, jak na tom s vodou je,“ vysvětluje petrovický starosta Petr Štěpánek. Průzkum by měl ukázat, v kterých částech má smysl se zabývat nějakým zdrojem vody, jak ji upravovat a případně jí dopravovat do postižených obcí a kde nikoli. „Proto jsme oslovili jednoho z předních českých hydrogeologů Svatopluka Šedu, který v současné době zpracovává projekt na základě dostupných informací o vodě na Petrovicku,“ říká starosta.

Do projektu obec zapojila i veřejnost a to prostřednictvím dotazníku, který ukáže stav vody v soukromých studních za poslední roky. „To bude také jeden z podkladů k zjištění, co nám tady hladina spodní vody dělá,“ doplňuje další zdroje informací Petr Štěpánek. Počítá se i s využitím pravidelných měření, které provádí lom v osadě Skoupý.

Po zpracování projektu chce obec požádat o dotaci z ministerstva životního prostředí na provedení samotného průzkumu, který by Petrovice rády provedly v příštím roce. „Na jeho základě se pak dál rozhodneme, jak smysluplně investovat do nových vodních zdrojů,“ uzavřel starosta Petrovic.

Komentáře