Pět vykradených sklepů za tři dny

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Nejčastější majetkovou trestnou činností bylo v loňském roce na Příbramsku vloupání do ostatních objektů, příslušníci policie zaevidovali 142 případů. Šlo většinou u vniknutí do sklepů, kočárkáren, garáží, kůlen či hospodářských stavení.

„Příbramští policisté řešili během posledních tří dnů pět vykradených sklepů, vloupání do dvou koláren, do jedné garáže a několik dalších pokusů násilného vniknutí do sklepních kójí. Vzniklá škoda byla stanovena na sto tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že zloději ukořistili dvě dětské autosedačky, různé nářadí, tři jízdní kola, běžky, balík mléka, balík cukru, 11 lahví alkoholu a 25 kusů zavařenin.

Na sklepy upírají zloději svou pozornost celoročně, na rozdíl od chat a chalup, na které se specializují především v zimě, kdy jsou opuštěné. „Pachatelé dobře vědí, že lidé mají ve sklepích kola, lyžařské vybavení, nářadí, náhradní pneumatiky a potraviny. Předcházet těmto krádežím mohou občané už tím, že si rozmyslí, co ve svém sklepě zanechají uskladněné, nemělo by jít o nic hodnotného,“ připomíná policejní mluvčí.

Pokud tam lidé takové věci přesto dávají, měli by dbát na zabezpečení, na kvalitní zámky. „Petlice s visacím zámkem není pro zloděje žádnou velkou překážkou,“ upozorňuje Monika Schindlová a dodává, že je důležité vždy především pořádně zamknout vchodové dveře do domua to  i přístupové dveře ke sklepům. Také je samozřejmostí nepouštět žádné cizí lidi do budovy. „Pomoci dopadnout pachatele mohou i sami obyvatelé tím, že si budou více všímat svého okolí a upozorní policii včas na pohyb podezřelých osob v domě,“ dodává závěřem mluvčí příbramské policie.

Komentáře