Opilci z Rynečku jsou podle radnice i městské policie nevyhoditelní

PŘÍBRAM – Na skupinu lidí popíjející alkohol před koloniálem na Rynečku si místní stěžují už několik let. Tato lokalita spadá pod vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na veřejném prostranství z roku 2018. Ovšem jak ukázala debata na dubnovém zastupitelstvu, tak jsou lidé, především ti bez domova, na které je prostě krátká. Nelze z nich totiž udělenou pokutu vymoci.

V praxi to znamená, že městská policie si opilce popíjející u obchůdku na Rynečku vykáže, nicméně po jejím odjezdu se na místo vrátí a situace se opakuje, protože si bezdomovci jsou dobře vědomi, že jim vlastně nic nehrozí. Na toto perpetum mobile upozornil zastupitel Vladimír Král (Šance pro Příbram) s tím, že pokud si město nedokáže poradit s deseti či dvanácti lidmi, kteří neustále porušují vyhlášku, tak pak je otázkou k čemu ona vyhláška vlastně slouží?

„Já teď jezdím právě okolo koloniálu na Rynečku, když to nejde Milínskou a před tím obchodem neustále někdo stojí a konzumuje a městskou policii tam nevidíte, a že tam okolo jezdím hodně často“ řekl na zasedání zastupitelstva Vladimír Král.

Na to reagoval starosta Jan Konvalinka (ANO) tím, že se zeptal přítomné Radky Škubalové z odboru práva a veřejných zakázek, zda je Ryneček opravdu součástí výše uvedené vyhlášky, načež ho Vladimír Král ujistil, že je. Navíc jak sama oslovená úřednice uvedla, tato vyhláška není v gestci jejího odboru.

Nicméně Radka Škubalová dále uvedla, že porušení vyhlášky je možné sankcionovat jako přestupek. „Pokud se porušení prokáže, je možné uložit napomenutí nebo pokutu. Myslím si, že když se podíváte na tu cílovou skupinu, která tam popíjí, což jsou většinou osoby bez přístřeší, tak ta pokuta, pokud dorazí k nám na oddělení, je prakticky nevymahatelná,“ dodala na vysvětlenou.

Její slova potvrdil i zástupce velitelky městské policie Ondřej Stehlík. „Ta hlídková činnost je prakticky každodenní, chodí tam okrskáři, jezdí tam i motohlídky a jedná se stále o stejné osoby, jsou to osoby bez přístřeší a ta vymahatelnost té pokuty je bohužel nulová,“ uvedl.

Na to Vladimír Král uvedl, že se tato situace nemůže nechat „u ledu“, kde momentálně je a že pokud je přístup města k dodržování vyhlášky takovýto, tak je vyhláška de facto jen cárem papíru.  Starosta na to poněkud podrážděně kontroval tím, že pokud má nějaké řešení, ať ho navrhne.  Vladimír Král řekl, že navrhne. Tak uvidíme…

Dodejme ještě, že před časem také starosta uvedl, že město mělo záměr koloniál na Rynečku odkoupit, ale majitel krámu na nabídku nepřistoupil.

Komentáře