Nové číslo historického sborníku Podbrdsko je na světě

Sborník Podbrdsko. Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Letos na podzim vychází další nové číslo regionálního sborníku Podbrdsko, tentokrát už s číslem XXVI. Jeho spoluvydavateli jsou Státní oblastní archiv v Praze – Státní okresní archiv Příbram, Hornické muzeum Příbram a Městské muzeum Sedlčany.    

Je velmi obtížné upozornit na pouze některé články, protože se sešlo mnoho zajímavých prací a záleží na vkusu každého čtenáře, která z nich ho nejvíc zaujme. Podrobný obsah tohoto ročníku je proto přiložen.

Sborník letos otevírá studie, která se vrací k archeologickému výzkumu náměstí TGM v roce 2012. Pro milovníky detektivek uveřejňujeme rozsáhlý článek o vraždě, která se stala v roce 1759 v Pozdyni u Hvožďan. Na stránkách sborníku se lze dočíst i o rožmitálském skautingu, o příbramské rodině Krotkých, která vyráběla sodovku a limonády, atd…. Dva články pojednávají o životě a díle Jana Čáky, který loni zemřel.

Tématem dalších dvou statí je Vysoká škola báňská, která kdysi sídlila v Příbrami a která letos slaví 170 let od svého založení. Vzhledem k tomu, jak velmi se VŠB zapsala do historie našeho regionu, jsme se rozhodli, že slavnostní uvedení letošního Podbrdska spojíme s vernisáží výstavy k tomuto výročí, která se bude konat 4. prosince 2019 ve Státním okresním archivu Příbram.

Kdo však nechce čekat do prosince, může se do nového čísla Podbrdska začíst už teď, již je k dostání.

Věra Smolová

Komentáře