Noční klid v létě začne opět o hodinu později, ale jen o víkendu. Kvůli zahrádkám

PŘÍBRAM – Podporou komunitního života i provozovatelů restaurací s předzahrádkami argumentuje vedení města záměr posunout v červenci a srpnu v pátek a sobotu dobu nočního klidu z 22. hodiny na 23. hodinu. Stejné opatření platilo už loni.

V praxi to tedy znamená, že po dobu letních prázdnin mohou mít zahrádky restaurací otevřeno až do 23 hodin. Pak se když tak hosté musí přesunout do vnitřních prostor daného zařízení. Pokud by pořadatelé chtěli svou akcí venku jedenáctou večer překročit, musejí požádat o výjimku zastupitelstvo. „Loni se prodloužení nočního klidu setkalo s poměrně pozitivní odezvou občanů, nicméně Ministerstvo vnitra se na tuto výjimku nedívalo jako na kontrolní orgán úplně vstřícně,“ řekla na dubnovém zasedání zastupitelstva k tomuto tématu Radka Škubalová z právního odboru města s tím, že se ministerstvu nemusí líbit ani letošní návrh a že může podniknout kroky, aby byla výjimka zrušena.

Nicméně podle právního odboru města lze tuto vyhlášku přijmout kvůli jisté benevolenci výkladu zákona. „Je to podpora komunitního života po té dlouhé covidové odstávce, v letních měsících je déle vidět a lidé se chtějí bavit, tak proč jim to neumožnit,“ dodal starosta Jan Konvalinka (ANO).

Opoziční zastupitel Václav Švenda (TOP 09) navrhl prodloužení této výjimky ještě o červen. „To ale ministerstvu nebude líbit už vůbec,“ okomentoval tento návrh Konvalinka s tím, že se mu tento návrh líbí, protože provozovatele restaurací je potřeba podporovat, ale na druhou stranu uvedl, že chápe i tu část veřejnosti, která bydlí v blízkosti restaurací je proti zkrácení doby nočního klidu a namítají, že se chtějí také vyspat a podobně.  Od nich radnice dostala několik námitek proti této výjimce. I proto byla výjimka schválena v navrhovaném znění, tedy jen pro červenec a srpen.

Komentáře