Na Příbramsku se k dnešní stávce připojilo také sedm středních škol

Příbramské gymnázium.

PŘÍBRAMSKO – V celé republice se dnes koná stávka jako nesouhlas s ekonomickými kroky vlády. Součástí protestu jsou i školská zařízení. Na Příbramsku se k němu připojilo sedm škol zřizovaných Středočeským krajem.

Celorepublikově se do dnešní stávky podle odhadů zapojí podle okolo 70 procent základních, středních i mateřských škol. Dále se k protestu přidají i odbory dopravní, zdravotnické, úřednické, kultury, knihoven, potravinářů, dřevařské.

Zaměstnanci stávkujících škol protestují proti škrtům v oblasti školství. Výrazně se ekonomické úspory mají dotknout hlavně nepedagogických pracovníků, jako jsou školníci, kuchařky nebo uklízečky. Ti v současné době pracují za téměř minimální mzdu.

Středočeský kraj zřizuje na svém území 138 škol, které vykonávají činnost MŠ, ZŠ, SŠ nebo VOŠ. Primárně se jedná o střední školy (111), většina MŠ a ZŠ je nejčastěji zřizována obcemi. Na Příbramsku se dnes neotevřely tyto střední školy:

Gymnázium a Střední odborná škola ekonomická Sedlčany,

Gymnázium Karla Čapka, Dobříš,

Gymnázium, Příbram,

Speciální mateřská škola Příbram, příspěvková organizace

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Dubno

Střední odborné učiliště Hluboš

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Příbram

Neotevřely se také některá školská zařízení zřizovaná obcemi. V Příbrami se do stávky plně zapojily čtyři základní a dvě mateřské školy. Jedná se o ZŠ 28. října, ZŠ Bratří Čapků, ZŠ pod Svatou Horou a Waldorfskou školu. Z mateřských škol nejsou otevřeny MŠ 28. října a MŠ Bratří Čapků.

Komentáře