Vánoce v Dobříši: Sváteční program plný novinek a tradic

Foto: město Dobříš

DOBŘÍŠ – Již první adventní neděli se Dobříš rozzáří jako nikdy dříve. Naše město se připravuje na nejkrásnější svátky roku plné kouzelné atmosféry, vánočních dekorací, slavnostních akcí a předvánočních zážitků pro celou rodinu.

Vánoční výzdoba po celém městě bude letos obohacena o několik nových prvků, které přinesou do města ještě více sváteční atmosféry. Novou výzdobou bude zářit hlavně náměstí Komenského, kam bylo pořízeno deset nových svítících hvězd, velký osvícený anděl a samozřejmě ozdoby a světla na vánoční strom.

Zářícím centrem oslav se tak pro letošní rok stane náměstí Komenského, kde bude kromě nového osvětlení připraveno hned několik dalších novinek. Tou první je darovaný vánoční strom, který městu věnovala rodina Colloredo-Mannsfeld. Tento strom bude stát přímo na náměstí a poskytne městu jedinečný prvek, který zvýší sváteční náladu.

„Letos prvně se vánoční akce města odehrají na nově opraveném náměstí Komenského, které bylo budováno právě pro kulturní a slavnostní akce. Jsem velmi rád, že první vánoční strom, který zde bude stát, je právě od rodiny Colloredo-Mannsfeld. Přijďte se podívat, jak mu místo sedne,“ uvedl starosta města Pavel Svoboda.

Druhou novinkou bude nový vyřezávaný betlém, který vyrobila na základě zakázky pro město společnost Bios. Nový městský betlém vznikl ve spolupráci s žáky z dobříšských základních škol, zejména pak žáků Základní umělecké školy Dobříš. Ti jednotlivé postavy dle své fantazie oblékli do pestrých barev. „Jsem velmi ráda, že město bude vedle vánočního stromu zdobit i tento betlém. Věřím, že se nám v následujících letech podaří i jeho postupné rozšiřování o další postavy. Poděkovaní za realizaci této akce patří hlavně paní Šárce Krůtové, která jeho vznik od samého začátku až do jeho instalace, ve spolupráci s firmou Dokas, koordinovala,“ říká místostarostka města Dobříše Jindřiška Romba, která sama přidala ruku k dílu a s výrobou betlému pomohla.

Co vše letos nabídne adventní program města Dobříše?

Pokud jste fanouškem tradičních vánočních akcí, Dobříš je letos to pravé místo pro vás. Na programu je vedle slavnostního zahájení adventu, které připadá již na 3. prosince, také setkání se svatým Mikulášem a jeho družinou (ve středu 6. prosince), vánoční koncerty i trhy. A co by byl Štědrý den bez setkání s dobříšským orchestrem a půlnoční mše v kostele Nejsvětější Trojice? A to ještě není vše. Muzeum města Dobříše pro letošní rok připravilo speciální výstavu betlémů, jejíž slavností otevření si rozhodně nesmíte nechat ujít.

„Jsem velmi ráda, že tento rok se hlavní adventní akce spojená s rozsvícením vánočního stromu a dalšího městského osvětlení přesune již na první adventní neděli. V Dobříši bývalo dlouhá léta zvykem, že město spolu s kulturním domem a divadelním spolkem Kruh rozsvěcelo vánoční strom a výzdobu města 6. prosince, a to při velkolepém setkání se svatým Mikulášem. S vývojem času a dobou se však i tato akce proměňovala. Bezesporu je to akce krásná a k Vánocům v Dobříši určitě svým způsobem patří. Letos však i ona doznala drobné obměny. První adventní neděli se tak můžete těšit na opravdu bohatý kulturní program, na který vás srdečně zvu. Současně mi dovolte doplnit, že ani o setkání s Mikulášem letos děti nepřijdou. Ten přijde na Dobříš tak jak je tu zvykem, 6. prosince, a i on letos zavítá na náměstí Komenského,“ říká k letošním oslavám adventu Jindřiška Romba.

Další vánoční akce se konají v dobříšském zámku. Především koncert města 15. prosince a Česká mše vánoční J. J. Ryby 16. prosince.

V Dobříši tak letos najdete jedinečnou kombinaci novinek a tradic, které jistě v každém z nás navodí tu správnou atmosféru Vánoc. Přidejte se k nám, objevte kouzlo Dobříše a užijte si vánoční svátky tak, jak jste je ještě nikdy předtím nezažili.

Komentáře