Na oddělení následné péče řádili Zdravotní klauni

Foto: Nemocnice Příbram

PŘÍBRAM –  Do příbramské nemocnice v rámci Turné plného smíchu zavítali Zdravotní klauni. Přijeli pobavit a rozesmát pacienty oddělení následné péče v areálu bývalého ZÚNZu. Klauni do Příbrami letos zavítali již potřetí, jejich cestu bylo možné zrealizovat mimo jiné i za pomoci adventní sbírky České televize.

Návštěva dlouhodobě hospitalizovaných pacientů má oproti pacientům dětského věku svá specifika. Klauni se snaží být pomalejší, srozumitelnější a podle svých slov do scének přidávají často i různé životní příběhy nebo lidové písničky i evergreeny z filmů pro pamětníky.

 „Snažíme se být vybaveni hudebními nástroji, snažíme se mít repertoár písniček, který bude oslovovat starší generaci. Jsme na sebe hodní a milí, ale zároveň se snažíme, aby to byla pořád klauniáda. Je to vlastně taková učesaná návštěva s hudebními a tanečními prvky, ale zároveň chceme, aby se stalo něco klaunského,“ popisuje průběh vystoupení jeden ze Zdravotních klaunů Lukáš Houdek.

Do Příbrami klauni přijíždění již několik let za nemocnými dětmi. Snahou nemocnice i klaunů je rozšířit jejich pravidelné návštěvy i na oddělení následné péče, kde jsou hospitalizováni dospělí pacienti, jejichž léčba a rekonvalescence trvá i několik týdnů.

„Čím jsem starší, tím mám větší radost a větší pocit, že se něco důležitého podařilo, když se povede někoho rozesmát. Když nyní vidím, jaké osudy lidi kolem nás mají, tak vím, jak cenné je to, že se spolu zasmějeme a sdílíme spolu ten okamžik životní radosti,“ řekl závěrem Lukáš Houdek, který je Zdravotním klaunem již 16 let.

Komentáře