Marta Frýbertová opouští funkci předsedkyně finančního výboru

Zastupitelka Marta Frýbertová (ANO).

PŘÍBRAM – Po městě se už jistou dobu „šušká“, že zastupitelka Marta Frýbertová (ANO) chce skončit ve funkci předsedkyně Finančního výboru Zastupitelstva města. Informaci nám potvrdil i starosta města. 

„Ano, zastupitelka Marta Frýbertová avizovala svůj plánovaný odchod z Finančního výboru,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka. „Zatím nevíme, kdo ji nahradí,“ doplnil.

Po ohlášené rezignaci na funkci radního Svatopluka Chrastiny (ODS), je to další z nemilých zpráv pro vládnoucí hnutí ANO v Příbrami a zřejmě přidělá nejednu vrásku na čele jejich současnému lídrovi Janu Konvalinkovi.

Jaké důvody Martu Frýbertovou vedou k odchodu z finančního výboru (FV), jemuž od voleb v roce 2018 dělala předsedkyni, se zatím neví. Zda tak reaguje na velkou kritiku vedení města a bývalého starosty Jindřicha Vařeky za neschopnost finančního výboru pod jejím vedením projednat rozpočet města na rok 2020, nebo jsou v tom jiné důvody, se dozvíme zřejmě až na zastupitelstvu 17. února. 

Pokud bychom měli hodnotit její práci jako zastupitelky a předsedkyně FV na jednáních zastupitelů (jednání FV jsou neveřejné), tak musíme konstatovat, že ke většině projednávaných bodů mlčí a jen hlasuje. Diskutovat jsme ji zaznamenali snad jen ke dvěma bodům. Tím prvním bylo v lednu 2019 přednesení stanoviska FV k rozpočtu, kde mimo jiné navrhovala zrušení provozu turistického vláčku v Příbrami a jeho prodej. A podruhé se zapojila do diskuze v březnu 2019, kdy při projednávání o dotacích, konkrétně cyklistům, upozorňovala na určité nesrovnalosti v žádosti cyklistů z roku 2006, což tehdy kontroval zastupitel Václav Švenda tím, že v tu dobu mnohé z dětí, pro které je dotace požadována (2019), nebyly ani na světě a že zastupitelstvo by nemělo za chyby vedení trestat současnou mládež.

Co je ale nejvíce zarážející, že Marta Frýbertová jako předsedkynině FV na zastupitelstvu mlčela a nepodala žádné vysvětlení ani vyjádření v dubnu 2019, kdy zastupitelé  hodnotili činnost FV a schvalovali plán činnosti FV na rok 2019. Stejně tak mlčela i v prosinci 2019, když se projednával rozpočet města na rok 2020 a střednědobý rozpočtový výhled na roky 2021- 2023.

Jak už v úvodu uvedl starosta města, zatím se neví, kdo ji nahradí. Pokud bude zachována tradice v zastupitelstvu, tak by to měl být někdo z hnutí ANO.

Zde video o zrušení turistického vláčku, kde je zachycen jeden z příspěvků Marty Frýbertové:

Komentáře