Které známé kulturní akce se v regionu letos neuskuteční?

V Rožmitále se například letos neuskuteční tradiční Slavnost královny Johanky.

PŘÍBRAMSKO – Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do kulturního života v celé republice. Celá řada naplánovaných i pravidelných každoročních akcí se buď musela přeložit na jiný termín nebo úplně zrušit. Také v našem regionu se neuskuteční celá řada akcí.

Vedení města Příbram rozhodlo, že všechny městem pořádané akce do konce června se ruší. Toto rozhodnutí vzala na vědomí 20. dubna i rada města. „V souvislosti s tím se nekonají ani akce v rámci Bezpečné Příbrami v rámci prevence kriminality a další. Řeší se prázdninový kulturní život, probíhají práce na letním kině tak, aby bylo možné v létě provozovat. Uvidíme, jak se bude vyvíjet pandemická situace, a jsme připraveni pružně reagovat i po stránce kulturního života obyvatelstva,“ říká příbramský starosta Jan Konvalinka.

Zcela byl zrušený i letošní 52. roční hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Na základě prohlášení vlády ČR k předpokládanému postupu při uvolňování opatření a omezení souvisejících s pandemií koronaviru není možné realizovat ani jeden z naplánovaných koncertů letošního ročníku Hudebního festivalu A. Dvořáka Příbram. „S lítostí tak oznamujeme definitivní zrušení letošního ročníku, který přesouváme na příští rok. Složitá situace, kterou momentálně všichni prožíváme, zkřížila plány mnoha kulturním, sportovním, pracovním i soukromým plánům a aktivitám. Tradiční Hudební festival A. Dvořáka Příbram není výjimkou. Můžeme se však společně těšit na 20. dubna 2021, kdy zahájíme „napodruhé“ 52. ročník,“ uvádí pořadatelé v tiskové zprávě vydané ke zrušení festivalu.

Také pravidelná připomínka konce 2. světové války u Milína v podobě rekonstrukce bitvy na Slivice se letos neuskuteční. „Vzhledem k tomu, že se na této akci pravidelně schází okolo čtyř až pěti tisíc diváků, tak bohužel v současné době nouzového stavu není možné ji uskutečnit. Konat se tak bude pouze pietní akt u památníku bitvy 11. května,“ říká jeden z hlavních pořadatelů ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Podobná situace je i jinde na Příbramsku. V Dobříši museli také všechny jarní akce zrušit, ať to byly koncerty, sportovní závody či trhy. V současné době se ještě řeší situace okolo Májových slavností. Ve hře je varianta, že by se letošní ročník konal bez koncertního pódia a kolotočů, jen v režimu farmářského trhu. Podle vedení města se tak hledá ještě možnost uspořádat náhradní akci v druhé polovině roku.

Dopad se projeví i v Sedlčanech. „Většina akcí je vázána na konkrétní termíny, takže ty odložit nelze, některé možná ano, ale to můžeme rozhodovat až ve chvíli, kdy budeme vědět od kdy budou uvolněny karanténní opatření. Obecně se dá očekávat, že finanční prostředky schválené v rozpočtu města na tyto aktivity se nevyčerpají,“ konstatoval starosta Sedlčan Miroslav Hölzel.

V Rožmitálu pod Třemšínem byl pro letošní rok zrušený 3. ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby, Festival dechových orchestrů a mažoretek ZUŠ, Slavnost královny Johanky. „Ani jedna z těchto velice významných akcí nelze přesunout. Letos o ně budeme chudší,“ smutně dodává rožmitálský starosta Josef Vondrášek.

Pandemie ovlivní i kulturní život v menších obcích, například v Kamýku nad Vltavou museli zrušit již 11 obecních akcí. V Petrovicích u Sedlčan se zase neuskuteční premiéra místního ochotnického divadelního spolku a podobně.

Komentáře