Kraj finančně podpoří projekty například v Krásné Hoře či Staré Huti

Budova Středočeského kraje v Praze.

STŘEDNÍ ČECHY – Rada Středočeského kraje schválila celkem 23 žádostí o dotaci na rozvoj malých obcí do 2000 obyvatel, a to v celkové výši 13,8 milionu korun. Peníze k nim poputují z Středočeského Fond obnovy venkova, který je určený pro financování rozvoje malých obcí. Dotaci získá například Krásná Hora nad Vltavou na modernizaci školní kuchyně či na stavební úpravy budovy hasičské zbrojnice Obruby. Rozhodnutí bude muset posvětit ještě zastupitelstvo.

Poskytnutí dotací vychází z Programu 2021-2024 pro poskytování dotací na rozvoj obcí do 2000 obyvatel ze Středočeského Fondu obnovy venkova. Program je vyhlášen na čtyři roky a obce z něj mohou získat 1000 Kč na jednoho obyvatele a využít je na jakoukoli obecní infrastrukturu. Celkový objem finančních prostředků na celé čtyřleté období činí 578 milionů korun. „Finanční situace malých obcí v okamžiku, kdy mají investovat, není jednoduchá. Z tohoto důvodu jsem velice rád, že můžeme z krajského rozpočtu na rozvoj obcí přispět. Zastupitelstvo již v minulém roce schválilo dotace pro 86 obcí za více než 55 milionů korun. Nyní zastupitelé dostanou na stůl dalších 23 žádostí, které jednoznačně přispějí k rozvoji malých obcí,“ řekl náměstek pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik.

Mezi podpořenými projekty s největší dotací patří rekonstrukce střechy kulturního domu ve Všenorech za více než 1,5 milionu korun. Dále oprava povrchu komunikací ve Staré Huti na Dobříšsku za obdobnou finanční sumu. Více než milion korun je určený také na druhou etapu stavebních úprav obecní stodoly v Úhonicích. Naopak nejnižší dotace poputuje například na nákup víceúčelového traktoru pro obec Václavy (200 000 Kč) či na dopravní značení v obci Podveky (118 967 Kč).

Tento fond patří dlouhodobě k těm, o něž mají obce velký zájem. „Rád bych vyzval obce, které si dosud o příspěvek nepožádaly, aby vhodné projekty určené pro podporu připravovaly. Dotace se poskytuje do výše maximálního podílu 85 % z celkových uznatelných nákladů projektu. Minimální spoluúčast žadatele je stanovena na 15 %,“ dodal  Věslav Michalik.

Informace ohledně Středočeský Fond obnovy venkova 2021-2024 pro obce do 2000 obyvatel naleznou žadatelé na webu Středočeského kraje.  

Komentáře