Kdo se stane novým senátorem za náš obvod?

PŘÍBRAM – V senátním obvodu č. 18 se o přízeň voličů uchází celkem osm kandidátů. Ještě, než se krátce podíváme na šance jednotlivých kandidátů, pojďme si je všechny řádně představit.

S číslem 1 kandiduje MUDr. Stanislav Holobrada (ČSSD), ředitel Oblastní nemocnice Příbram.

Předchozí praxe: Chirurgické oddělení NsP Příbram, Chirurgická klinika 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Motol, starosta Dobříše.

Motto: Poctivá tradice

 

 

 

Pod číslem 2 kandiduje PhDr. Jiřina Rosáková (Zelení a SEN21), scénaristka.

Scénáristka, publicistka, bývalá ředitelka odboru MHMP, vystudovala filosofickou fakultu, jejím mužem je moderátor a herec Jan Rosák, žije v Mníšku pod Brdy.

Svou profesní kariéru jsem začala v Československém rozhlase a u tohoto média jsem zůstala dodnes. Mezitím se mi podařilo vystudovat FF UK, stát se ředitelkou odboru na MHMP a rozvíjet lidský potenciál v pomáhajících profesích, jako psychoterapeut v azylovém domě, nebo v občanské poradně.

Motto: Celý život se snažím dělat věci, které mají smysl. 

 

Číslo 3 má Mgr. Simona Luftová (Piráti), učitelka a projektová manažerka.

Narodila se v Příbrami a žila tu do svých 7 let. V roce 1981 s rodiči emigrovala přes Jugoslávii do Rakouska. Tam bydleli více než rok. Chodila tam do školy a postupně se naučila německy. Sotva si začala zvykat, přestěhovali se do Jihoafrické republiky na následujících 10 let. Tam strávila hlavní část svého dětství a dospívání. Chodila tam do soukromé dívčí školy a v roce 1991 ukončila studium maturitou. „Na tuto dobu svého života nikdy nezapomenu,“ říká. Pak se s rodiči opět odstěhovali zpět do tehdejšího Československa. Jejíi kamarádi se rozprchli po světě, nebo zůstali v Africe a tak si musela zvykat na nové prostředí a lidi i jazyk, protože česky jsem moc neuměla. Pamatuji si, jaký to byl i kulturní šok. „Doma jsem teď v Příbrami,“ dodává.

 

Pod číslem 4 kandiduje Mgr. Jindřich Havelka, Dis (KSČM), záchranář.

Po ukončení odborného učiliště, kde vystudoval obor nástrojař, roku 1990 nastoupil do svého prvního zaměstnání. Po ukončení základní vojenské služby nastoupil k Vězeňské službě České republiky, kde byl zařazen na úseku eskortní služby. Za dobu trvání služebního poměru vystudoval Střední pedagogickou školu v Mostě, obor speciální pedagogika. Dále absolvoval různé další kurzy, např. kurz řidiče – záchranáře. Po ukončení služebního poměru v roce 2005 přešel k Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje, kde pracuji dodnes. Zde pracuje jak na „výjezdové“ službě, ale také jako kontrolor provozu. ZZS má rozložená stanoviště v každém okrese, a tak se při kontrolách stanovišť pohybuje po celém kraji a je přímo v terénu konfrontován s problematikou krajského zdravotnictví, jehož stav vnímá kriticky. Při zaměstnání se mu podařilo dokončit studium magisterského oboru sociální práce. Díky kombinaci těchto oborů vzdělání je schopen více porozumět potřebám pacientů, protože demografický vývoj společnosti je neúprosný, a tak se mnohdy na výjezdech setkává jak s diagnózou zdravotní, tak i s diagnózou sociální. Je rád, že poznatky získané při studiu sociální práce může využívat i v praxi a při zátěžových životních situacích v rodinách pacientů se tyto znalosti rozhodně hodí. Je členem odborové organizace zdravotníků.

Volební heslo: Prvním a největším bohatstvím je zdraví

 

Číslo 5 má kandidát Bc. Jiří Novotný(SPD), odborný pracovník Úřadu práce ČR

Je zastáncem tradiční rodiny, která si zaslouží ochranu i podporu. Proto říká: ochrana rodiny na prvním místě. Více jak 20 let pracoval v ozbrojených složkách, kde se snažil toto poslání plnit. „Naši vlast budovali po staletí naši předkové, kterým vděčíme, že jsme na tomto světě, a proto důsledně odmítám multikulturní ideologii, která je nástrojem islamizace. Nahlas říkám, že není naší povinností otevřít dveře každému, kdo si řekne, že se u nás usadí, ale že pobyt v našem domově je pro cizince privilegiem. Pokud někdo chce u nás pracovat a žít, musí respektovat naše hodnoty a přizpůsobit se. Lidé musí vědět, že za svou práci dostanou důstojnou mzdu a za své daně důstojnou penzi, vzdělání, zdravotní a sociální péči,“ říká.  Naše společnost má národní tradice vycházející z kořenů židovské, antické a křesťanské kultury a civilizace. Tyto hodnoty budu vždy chránit. Jsou základem demokracie, svobody a lidských práv. 

 

S číslem 6 kandiduje Petr Štěpánek (STAN), dobrovolný hasič, divadelní ochotník a starosta Petrovic.

Původní profesí je agronom, ale již 14 let stojí v čele obce Petrovice u Sedlčan. Je také dlouholetým dobrovolným hasičem, hraje v místním ochotnickém divadle a když má zrovna volno, tak se kromě své rodiny věnuje vyřezávání dřevěných soch motorovou pilou.
V Senátu by rád prosadil zlepšení  zásobování obyvatel pitnou vodou, což podle něj musí být prioritou státu. Chce podpořit projekty na zadržení vody v krajině, problematiku produkce a likvidace odpadů, která je podle něj jednoznačně odpovědností výrobců a dovozců. Bojuje také proto rozebírání uranových hald na Příbramsku. Dále je pro něj nutní rychlá dostavba silnic D3 a D4, které jsou nutně pro udržitelný rozvoj regionu. Chce chránit zdroje pitné vody v Brdech, bude podporovat také kvalitní a dostupné zdravotnictví. Prefetruje zachování služeb na venkově, aby se lidé nemuseli stěhovat pryč, bude prosazovat zajištění vybavení hasičů a dalších složek IZS nejmodernější technikou, a také se zasadí o dostupné a kvalitní školství.
 
 
 

S číslem 7 kandiduje Mgr. Václav Švenda(TOP 09), zástupce ředitele ISŠ, podnikatel a zastupitel Příbrami.

Do politiky šel, protože ho štvalo, jak Příbram stagnuje, kvete v ní korupce a vládne tam blbá nálada. Jako místostarosta se společně se starostou pustil do práce. „Rozbili jsme staré struktury a vytvořili rovné podmínky pro všechny. Heslo “slušně a poctivě” se stalo synonymem změny a nastartování života i ekonomiky Příbrami. Pro náš region chci se stejným nasazením pracovat i v Senátu a využít tak naplno potenciálu, který funkce senátora má, když se do toho člověk pořádně opřel,“ říká.

Motto: Budu dál bojovat proti protekci a klientelismu. Budu hlasem i té nejmenší obce. Chci více dobrých pracovních příležitostí v regionu. Chci ukázat, že Senát není k ničemu.

 

A konečně s číslem 8 kandiduje Ing. Jiří Burian (ODS), senátor Senátu ČR, stavař a nejdélé soužící starosta na Příbramsku (ve funkci 1990 – 2018).

Po absolvování gymnázia v Sedlčanech studoval od roku 1966 na Stavební fakultě ČVUT v Praze, obor pozemní stavitelství. Toto studium ukončil státní závěrečnou zkouškou v roce 1971. V 70. letech pracoval jako stavbyvedoucí na různých stavbách v Praze a v 80. letech jako vedoucí odboru výstavby MěNV v Sedlčanech.

V únoru 1990 převzal vedení města a od prvních svobodných komunálních voleb v listopadu 1990 byl sedm volebních období starostou města Sedlčany. Zároveň 14 let zasedal v Zastupitelstvu Středočeského kraje. V říjnu 2014 byl zvolen senátorem za volební obvod č. 18 – Příbramsko. Od listopadu 2018 vykonává v Senátu PČR předsedu Stálé komise Senátu VODA–SUCHO. Je ženatý, manželka je praktickou lékařkou, syn pracuje v tiskařském oboru a dcera je klinickou psycholožkou. V roce 1991 se stal spoluzakladatelem ODS v Sedlčanech.

A kdo se s nich stane příštím senátorem?

To samozřejmě bude záležet hlavně na voličích a jejich účasti při volbách. Co by nám však mohlo napovědět jaké mají jednotlivý kandidáti šance jsou například sazkové koeficienty na jednotlivé kandidáty. Podle sázkové kanceláře Fortuna má největší šanci se stát senátorem Jiří Burian, který senátorský post obhajuje. Za ním je kandidátka Jiřina Rosáková. Třetí je Petr Štěpánek a čtvrtý Václav Švenda.

Níže tabulka s kurzem sázek na jednotlivé kandidáty:

Politika: Volby do Senátu PČR 2020 (obvod č.18-Příbram) – celkově

Celkové umístění
kurz
1-2
datum
Burian Jiří Ing.

 
1.45 0.00 02.10. 14:00
Havelka Jindřich Mgr. DiS.

 
20.00 0.00 02.10. 14:00
Holobrada Stanislav MUDr.

 
9.00 0.00 02.10. 14:00
Luftová Simona Mgr.

 
13.00 0.00 02.10. 14:00
Novotný Jiří Bc.

 
50.00 0.00 02.10. 14:00
Rosáková Jiřina PhDr.

 
5.00 0.00 02.10. 14:00
Štěpánek Petr

 
6.00 0.00 02.10. 14:00
Švenda Václav Mgr.

 
7.00 0.00 02.10. 14:00

Líbí se vám toto pořadí, které předpokládají sázkové kanceláře? Pokud ne, tak máte jedinou šanci, jak to změnit – přijít 2. a 3. října k volbám.

Komentáře