Kam zmizely solární lampy z Flusárny?

Solární veřejné osvětlení na Flusárně.

PŘÍBRAM – Možná si ještě vzpomínáte na solární lampy, které stály Na Flusárně a u chodníku podél plotu Nového rybníka a měly ten problém, že v noci příliš nesvítily. Toto osvětlení nahradilo nové, které už tento problém nemá, protože je připojené klasicky na elektrické vedení. Nicméně u původních solárních lamp se uvažovalo a využití na jiném místě. Bohužel ani to nakonec nedopadlo dobře.

U solárních lamp, které v roce 2022 nahradilo nové veřejné osvětlení, veřejnost v době jejich „slávy“ kritizovala, že lampy Na Flusárně zhruba po půlnoci přestanou svítit a do rána je pak v okolí Flusárny tma. Zkrátka solární panely nestačily svítidla dostatečně nabít. Pořízení těchto lamp vyšlo město tehdy zhruba na 300 tisíc korun. Po jejich výměně se uvažovalo o tom, že solární lampy město umístí například u workoutových hřišť. „Máme už několik lokalit, mohly by být například u dětských herních prvků, kde by mohly o nějakou dobu prodloužit tu dobu na podzim či v zimě, kdy by si tam děti mohly hrát,“ říkal počátkem roku 2022 starosta Jan Konvalinka.

Jak se ale ukázalo, nebylo to tak jednoduché. Podle současných informací je většina těchto svítidel ve skladu jako nefunkční. „Záměr umístění k workoutovým hřištím nám zhatil fakt, že většina těch lamp má akumulátory, které jsou po smrti a jejich výměna je nerentabilní. Takže ty, které šlo použít, jsme použili, ale zbytek není úplně funkční,“ přiblížil současný stav solárních lamp Konvalinka.

Komentáře