Jince získaly dotaci na střechu pro jedinečnou historickou huť

Unikátní historická huť Barbora v Jincích.

JINCE – Na lepší časy se blýská historické huti Barbora v Jincích, kterou městys koncem roku 2017 koupil od soukromého majitele se záměrem vrátit této unikátní historické památce její zašlou slávu. Na jaře tak začne oprava střechy, na kterou Jince získaly dotaci od Středočeského kraje.

Radnice chce po rekonstrukci budovu využít pro turistický a společenský rozvoj nejen svůj, ale celého regionu. „Od Středočeského kraje jsme získali dotaci zhruba 2,5 milionů korun na opravu střechy, ale i tak budeme muset z rozpočtu doplatit asi 1,2 milionu korun. Stavba by měla začít na jaře, už máme vybraného i dodavatele, takže nám nic nebrání v realizaci,“ uvedl jinecký starosta Josef Hála.

Dále je podaná dotace do tzv. Norských fondů, která by v případě úspěchu měla posloužit na opravu fasády, výměnu oken a dveří. „Také bychom chtěli aspoň v části vnitřních prostor udělat nějaké opravy,“ doplnil starosta.

Huť Barbora se může pochlubit unikátními stropy, ale také svou jedinečností v rámci Evropy. „V Evropě existovaly jen dvě takové huti, druhá je ve Francii,“ upozornil Josef Hála. Huť pracovala na základě progresivních technologických prvků, které se potom aplikovaly do hutí na území Rakouska-Uherska. Založil ji hrabě Rudolf Vrbna na počátku 19. století. Do provozu byla uvedena roku 1810. Její specializací bylo odlévání litinových trubek. Vyráběly se zde ale i další strojní součásti a houskové železo pro hamry. Provoz trval do roku 1874, kdy už nedokázala konkurovat okolním hutím. Jméno získala po manželce majitele. Pak zde byla až do 50. let 20. století pila. Poté objekt sloužil jako skladiště zemědělského družstva. V roce 1989 jej získali soukromí vlastníci.

Komentáře