Jan Konvalinka: Už nikdy neudělám, abych ukončil rozpravu, aniž bych se nezeptal, zda k tomu nechce mluvit někdo z veřejnosti

Jan Konvalinka. Foto: Martin Andrle

PŘÍBRAM – Jak jsme již psali, na zářijovém zasedání městského zastupitelstva došlo v rámci diskuze k bodu č. 2, který se týkal stavby parkovacího domu k tomu, že nebylo umožněno v této debatě vystoupit části veřejnosti. Nestalo se to poprvé, podobné přešlapy měly na kontě i některá zasedání v minulých volebních obdobích a za dob různých starostů. Nicméně pondělní událost jen potvrdila, že potřeba možnost způsobu vyjádření se veřejnosti na zasedání zastupitelstva nějak lépe řešit.

S tím souhlasí i současný příbramský starosta Jan Konvalinka (ANO). Je takový úzus, že veřejnost dostává prostor v bodě Různé, který je vždy předposledním bodem programu. Ovšem pokud zasedání trvají do pozdních nočních nebo jako v pondělním případě i ranních hodin, tak jen málokdo opravdu vydrží čekat až na tento bod. Veřejnost se může ale hlásit i do diskuze k jednotlivým bodům. Nicméně se může stát, že předsedající prostě hlásícího se občana prostě přehlédne.

Toho si je vědom i starosta. „Já už nikdy neudělám, abych ukončil rozpravu, aniž bych se nezeptal, zda k tomu nechce mluvit někdo z veřejnosti. Pro mě, je to obrovské ponaučení v tom smyslu, že když nevidím zvednutou ruku, tak to neznamená, že ještě někdo nechtěl mluvit, nebo se na poslední chvíli nerozhodl mluvit,“ uvedl na tiskové konferenci radnice starosta Konvalinka.

Se zlepšením možnosti hlášení se do diskuze souhlasí také oba místostarostové. „Určitě řešíme, jakým způsobem zlepšit hlášení veřejnosti se do diskuze. Ve hře je několik možností jako například, že u paní Kuzmové bude lístek, kam se ti, kteří budou chtít k tématu diskutovat, zapíší a ona je pak vyzve a podobně,“ doplnil místostarosta Miroslav Peterka (ODS).

Starosta navrhuje podstatně jednodušší způsob. „Budu se prostě u každého bodu ptát, zda k tomu chce ještě někdo z veřejnosti vystoupit,“ dodal Jan Konvalinka.

Doufejme tedy, že už na příštím zasedání zastupitelstva, které se koná 9. října, bude situace o poznání lepší.

Komentáře