Gymnázia se sloučí do jednoho. Osud šestiletého je nejistý

foto: Středočeský kraj

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Sloučení obou příbramských gymnázií je tématem, o němž se ve městě diskutuje už téměř tři měsíce. Záměr sice není novinkou, protože se o něm v minulosti uvažovalo už několikrát, nicméně nyní Středočeský kraj, jako zřizovatel obou škol, k celému problému přistoupil o to rázněji.

O budoucnosti Gymnázia Legionářů i Gymnázia pod Svatou Horou rozhodovali krajští zastupitelé dnes. Ještě před samotným projednávání sloučení se zabývali  předloženou petici proti tomuto kroku. Podobný postup je čekal u sloučování i dalších středních škol v kraji.

Na obranu sloučení vystupoval především radní pro odblast vzdělávání a sportu Milan Vácha, náměstek hejtmanky Věslav Michalík, ale i samotná hejtmanka Petra Pecková (všichni STAN). Proti sloušení byli pak příbramští zastupitelé za Piráty Simona Luftová a Antonín Schejbal i radní za TOP 09 Václav Švenda.

Naopak na podporu zachování školy na zastupitelstvo přijela například jedna ze spoluautorek petice proti sloučení škola Andrea Hrazdírová, ředitel Gymnázia pod Svatou Horou Pavel Karnet, který ve svém příspěvku připomněl hlavně dosažené úspěchy školy, zastupitel a učitel svatohorského gymnázia Vladimír Král či zástupci studentů a dokonce s obou slučovaných škol.

V hlasování k tomuto bodu se pro vyjádřilo 34 z 50 přítomných zastupitelů, v podstatě šlo o všechny zastupitele STAN, ODS a Jana Jakoba ze Spojenců společně s nezařazeným Pavlem Teličkou. Proti byli Václav Švenda (Spojenci), Simona Luftová a Antonín Schejbal (Piráti) a dvě zastupitelky za ANO, konkrétně Jiřina Michalová a Irena Bartoňová Pálková.

„Uděláme maximum proto, aby to rozhodnutí mělo pozitivní výsledek,“ dodala po hlasování středočeská hejtmanka Petra Pecková.

Nicméně trochu překvapením pro některé přítomné bylo oznámení radního Váchy, že v budoucnu vrátí k otázce existence šestiletého gymnázia. To podle dns schváleného usnesení mělo být také sloučené s Gymnáziem Legionářů. „K této otázce bych se rád vrátil po tomto zasedání, protože to téma rezonuje napříč a i v Příbrami jsem měl několik vypjatých hovorů a toto řešení není příjímáno tak vřele, jak bylo přezentováno a je tu i názor, že bychom měli jít cesto osmiletého gymnázia a více čtyřletých oborů,“ řekl na jednání Milan Vácha s tím, že to bude předkládat na nejbližším zasedání výboru pro vzdělávání.

Zklamání po hlasování neskrývala ani spoluautorka petice protui sloučení Andrea Hrazdírová. „Věřila jsem, že vyhrajeme, že zvítězí zdravý rozum, a že zastupitelé nebudou slepě hlasovat podle koaliční dohody. Závěrečná poznámka pana Váchy mě nepřekvapila, já už dříve říkala, že nakonec původně potvrzené zachování šestiletého gymnázia, které je jediné ve Středočeském kraji, bude chtít zrušit,“ konstatovala po hlasování zastupitelů Andrea Hrazdírová.

Záznam jednání středočeských zastupitelů o sloučení příbramských gymnázií:

Komentáře