Bydlení v Příbrami a okolí zatím našlo jen několik stovek Ukrajinců

PŘÍBRAM – Už přes dva miliony lidí uteklo z Ukrajiny zmítané válkou. Statisíce z nich zamířilo i do České republiky a je potřeba je ubytovat. Velký zájem je o Prahu a Středočeský kraj. Nicméně podle údajů Ministerstva vnitra je zatím v Příbrami k 18. březnu s uděleným pobytovým oprávněním v souvislosti s válkou na Ukrajině jen přes 500 osob.

V Příbrami v kulturním domě funguje od 8. března Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které sice první den zažilo poměrně velký nápor a jeho činnost musela být v tento den omezena, ale od té doby je jeho provoz plynulý. S tím souvisí, že zájem Ukrajinců o ubytování v Příbrami a okolí je zatím nízký. Minulý čtvrtek centrum zajistilo ubytování jen 51 z nich.

„V současné době jsou v Příbrami ubytovaní lidé z Ukrajiny v řádu stovek. Na území Příbrami jako obce s rozšířenou působností to pak bylo okolo 1 400 lidí a z toho asi přes 400 jich je ubytovaných přímo ve městě,“ řekl na středeční tiskové konferenci radnice místostarosta Martin Buršík.

Údaj doplnila místostarostka Zorka Brožíková: „Mám informaci, že by z těch ubytovaných mělo být 110 dětí. Jinak v Příbrami se lidé z Ukrajiny registrují i pro Prahu, Rožmitál, Březnici… a tak to možná vypadá, že jich se přijíždí hodně, ale mnozí pak po registraci pokračují dál.“

Nicméně samozřejmě vzhledem k vývoji situace na Ukrajině se počty denně mění.

Komentáře