Bezdomovců v zimě přibývá, na ulici ale nikdo nezůstane

Ilustrační foto. Foto: pixabay.com

PŘÍBRAM – S klesající teplotou přibývá v nízkoprahovém centru na Rynečku lidí bez přístřeší, kteří se chtějí aspoň ohřát. Nejčastěji využívají tzv. teplou židli. Těch je v budově k dispozici pět.

V posledních dnech přichází do nízkoprahového centra více a více lidí bez domova. „Největší zájem je o tzv. teplou židli, protože lidé nemají peníze na to, aby si zaplatili nocleh,“ říká místostarostka Alena Ženíšková s tím, že stoupl i zájem o zdravotní službu, která se nachází přímo v centru na Rynečku. Nejčastěji ošetřují drobné omrzliny a menší poranění.

V samotné noclehárně, jež je součástí nízkoprahového centra, v současné době přespává šestnáct lidí. Samotná kapacita budovy je pro 24 lidí. Na nocleh si vydávají prací pro město například úklidem ulic, čistí Příbramský potok a podobně. „V denním centru se za den prostřídá kolem pětadvaceti lidí,“ dodává Alena Ženíšková.

Volné kapacity jsou ještě v městské ubytovně v ulici ČS. armády, kde jsou tři buňky volné, za ubytování lidé v ní zaplatí 4 000 korun a pro ženy či muže s dětmi jsou k dispozici místa v azylovém domě.

„Samozřejmě nikoho nenecháme na ulici, pokud nepřijde v podnapilém stavu, a když by se překročila kapacita ať už noclehárny, nebo teplých židlí, tak se v případě nouze otevře i to denní centrum na Rynečku, aby lidé mohli sedět v teple,“ ujišťuje na závěr příbramská místostarostka.

Komentáře